up_icon

Téma

facebook twitter mail

S miminem do kina, se školákem bobovat, puberťáka „zastřelit“. Co podniknout s dětmi, abyste se nenudili ani vy

24.05.2019 / AUTOR: Martina Háchová

My všichni dospělí – teď strašně uspěchaní a nudní – jsme byli dříve dětmi. Tak proč se jimi zas na chvilku nestát?

Zabavit potomka není jednoduché. Plácat bábovičky na pískovišti je s prominutím na zblbnutí, a co ten „mladej“, který dřepí pořád jen u počítače? Kam se vrtnout s mrnětem či naopak s puberťákem, abyste se pobavili všichni? Není nutné trávit čas v místech šitých na míru vysloveně jen dětem, z nichž mnohý rodič dostává osypky. Možná to bude chtít nějaký ten menší kompromis, ale dá se!

Do kina s kočárkem

Milujete filmy, ale nemáte hlídání – vzít roční mimino do kina? Proč ne?! Dopolední promítání cyklu Baby Bio v pražských kinech Aero a Oko je určeno speciálně pro mámy a táty s malými dětmi, včetně těch v kočárcích. Ale pozor, nemusíte koukat na Teletubbies! Naopak, na filmovém plátně tu běží nejnovější hity. V sále kina ovšem hluboké ticho a neproniknutelná tma zdaleka nepanují. Co chvíli se dokonce ozve dětské výskání, někdy brekot. Nikdo se ale neohrazuje, tohle představení totiž nemá klasické diváky. Jde sice o zaryté filmové fandy, ale při sledování nejnovějších trháků v klidu přebalí i batole. S těmi se tu počítá, v sále během promítání panuje decentní přítmí, hlasitost filmu je snížena na asi sedmdesát procent, takže děti se nebojí. Naopak, atmosféru kina, kde jsou pro ně připraveny hračky, si užívají. Dramaturgie samozřejmě důsledně vybírá filmy tak, aby v nich nebyly násilné, krvavé či erotické scény. Rodiče sledují film a po očku i své dovádějící či spící děti. Tady po nich nikdo nechce, aby je odkládali v předsálí chůvám. Naopak. Kromě toho se tu v rámci projektu Kino v klidu počítá i s dětmi, ale i dospělými diváky s autismem, ADHD či mentálním handicapem. I tyto projekce probíhají za specifických podmínek – snížená hladina zvuku, částečné osvětlení, bez reklam, možnost volného pohybu – s ohledem na cílovou skupinu, jejíž chování vyplývající z handicapu zcela akceptuje i personál kina.

Skákej jako o život!

Proč sedět na gauči a nabručeně odrážet nájezdy rozdováděných potomků, když nejjednodušší způsob, jak je zabavit, je vrátit se do dob malin nezralých a pořádně si zařádit? Trampolínový park je pro lidi všech věkových kategorií! Představte si trampolíny od stěny k stěně, spojené dohromady, aby utvořily jeden velký celek, kam oči dohlédnou. A k tomu si představte další natočené tak, aby tvořily stěny, abyste se mohli odrážet i od stěn! To všechno najdete v trampolínovém parku, kde pobavíte sebe i své děti a navíc si pěkně posílíte fyzičku! V Praze se můžete převtělit v klokany například v Hop aréně či Jumparku. Přestaňte se trápit dietami a cvičením, které vás nebaví, zkuste nový styl zábavy a pohybu, který si zamilují vaše ratolesti i vy. Caparti do 110 cm mohou skákat pouze ve vyhrazených časech pro rodiny s dětmi, váhový limit pro vstup na trampolíny je 130 kg. Pro skákání zvolte pohodlné sportovní oblečení, džíny nejsou povoleny, hopsá se zásadně pouze v ponožkách. Cena kolem 250 Kč za hodinu.

Odhalte zákulisí letiště, kam se běžně nesmí

Máte rádi letadla? Voní dálkou a dobrodružstvím nebo přinejmenším dovolenkovým odpočinkem… Vidět ale start či přistání obřího stroje přímo u přistávací dráhy se jen tak každému nepodaří. Při speciálních prohlídkách Letiště Praha pro veřejnost se podíváte na jeho provoz hodně zblízka a dostanete se na místa, kam se běžný cestující nikdy nepodívá! Dozvíte se i odpovědi na otázky typu co vše se musí udělat po příletu či před odletem, kolik leteckých společností létá do Prahy, jak funguje zdejší záchranná požární služba anebo jakému vozidlu na letišti se říká pushback a jaká je jeho práce. Napadlo by vás, že mezi „zaměstnance“ letiště patří i draví ptáci? Letiště Praha pořádá exkurze pro jednotlivce i skupiny a také zvláštní exkurze pro fotografy amatéry, kteří mohou fotografovat přímo na letištní ploše v bezprostřední blízkosti vzletové a přistávací dráhy. Termíny a trasy exkurzí jsou pevně dány, Trasa 2 je pro jednotlivce, dospělé a děti od 3 let, pro ty od 10 let Trasa 5, od 15 let Trasa 1. Exkurzi je třeba předem zarezervovat přes internet prostřednictvím formuláře, a to nejlépe alespoň 24 hodin předem. Následně vám přijde potvrzení e-mailem. Exkurze probíhají na Terminálu 3 „staré letiště“, při parkování předložte při placení v pokladně parkovací lístek, získáte slevu. Na prohlídku se prochází přes bezpečnostní kontrolu, neberte tedy s sebou zakázané předměty (zbraně a jejich napodobeniny, špičaté předměty, tekutiny, gely – nealkoholické nápoje jsou povoleny. Cena za dospělého je 220 Kč, dítě 4–15 let 100 Kč, student 110 Kč, rodinné vstupné 2+2 je za 510 Kč.

Kdo uteče, vyhraje

Únikovky jsou fenomén, který už se pár let hřeje na výsluní popularity městských aktivit jak pro dospělé tak pro děti. Je i dost takových, které jsou šité na míru rodinným týmům. Vtáhnou vás spolu do adrenalinového děje i jiného století a navíc si báječně protáhnete mozkové závity – a protože venku začíná být teplo, přijde vhod i varianta na čerstvém vzduchu:

Projděte se městem v roli detektiva

Obyčejná procházka po městě se s trochou fantazie může změnit v napínavou pátrací akci. Venkovní šifrovací hra je zábava na čerstvém vzduchu bez počítačů a obrazovek, které propadnou děti i nejeden dospělák. Hry nabízejí program na cca půl dne, ve kterém vás provedou zajímavými a netradičními místy českých měst, nejen Prahy. Po cestě vás čekají šifry, hádanky a hlavolamy. Díky nim objevíte místa, která pravděpodobně neznáte, zapomenete na starosti všedních dní a procvičíte si mozkové závity. Vše, co potřebujete, je otevřená hlava a schopnost se přemisťovat. Principem šifrovacích her je trasa s několika stanovišti, které váš tým musí za pomoci šifer odhalit a projít v co nejkratším čase s minimálním množstvím nápověd a řešení. Což neznamená, že se musíte za každou cenu hnát do cíle. Mnoho účastníků se chce jen projít pěknými místy s cílem vyřešit šifry, bez ohledu na čas. Prostě jdete na pohodu. Je na vás, jakou strategii zvolíte. Konkrétní hru (třeba Tajemství pražských lamp) si jednoduše objednáte přes internet, domů vám pak dorazí herní balíček s podrobnými startovními instrukcemi. V jiné verzi (Kryptovirus, Hra o pražské trůny) dostanete ke splnění mise zamčený batoh plný různého vybavení. Krok za krokem budete s použitím své logiky, představivosti, důvtipu a selského rozumu řešit jednotlivé úkoly, záhady a hlavolamy, překonávat překážky a přesouvat se mezi stanovišti. Potřebujete jen své nohy, mozek a chuť hrát. Vyluštění každé šifry vám odhalí místo, kam se máte vydat a kde na vás bude čekat další hádanka. Zkuste projít svým městem jednu trochu jinak než jen letem světem spěchem od povinnosti k povinnosti…

Zapařte s Kašpárkem v rohlíku

Tohle je prostě nářez a kdo ho jednou zažije, bude chtít zas – ať měří půl metru nebo dva! Kašpárek v rohlíku je projekt pro děti i dospělé postavený na originálním propojení divadla a hudby ve vlastních představeních, živých hudebních show, vycházejí samozřejmě i cédéčka. Vznikl jako reakce na nedostatek kvalitních, původních písniček pro děti a také na téměř neexistující mezigenerační zábavu určenou jak pro dospělé, tak mrňata a puberťáky. Styl kapely dostal název bejbypank, je hudebně i textově hravý, ztřeštěné songy v sobě nesou jak neotřelý pohled očima dětí tak originální postřehy ze světa dospělých. Třeba Barbína se dívá na vztah panenky Barbie a jejího partnera Kena, kterého jak ona doufá si „jednou na polici“  vezme, ten se však nechce „ženit, na fotkách se křenit“. Kapela zpívá kromě vlastních písní také coververze známých hitů, např. song Želvy (Pretty Fly) americké punkrockové kapely Offspring, kde se místo „Hey hey Do that brand new thing“  pěje „Hej hej – jsem roztomilej“, jinou oblíbenou coververzí je „Čůrej sem a čůrej tam“, jež pochází od The Clash. K bejbypankáčům, jak Kašpárek nazývá své příznivce, patří i typická pokrývka hlavy z barevného molitanu s čírem. Každý jejich koncert je prostě jedna velká párty pro děti i dospěláky.

Vzhůru do oblak

Ach, umět tak létat jako pták… A víte, že to není úplně nemožné? Můžete si to zkusit ve skydive aréně v Praze. Poletovat budete moct sice jenom v proskleném kruhovém tunelu a ve speciální kombinéze, ale i tak je to zážitek. Na proudu vzduchu se totiž vznesete až do výšky deseti metrů! Do letové komory se chodí s instruktorem, který má celou dobu nad vámi dohled. Ze začátku to bude možná hodně zvláštní pocit, až najednou poletíte, udržet se v silném proudu vzduchu je taky poměrně fyzicky náročné, aby ne, když proudí rychlostí téměř 300 km za hodinu, což jsou podobné podmínky jako při seskoku z letadla. Nejspíš vás tak bude po návratu na zem pobolívat nějaký ten sval či rovnou celé tělo. Ale co, dát zabrat fyzičce je vlastně bonus k tomu, jak vás a vaše potomky tenhle zážitek nabije adrenalinem. Navíc, kdy jindy se může dítě bez obav posměšně šklebit na rodiče za to, jak vypadají?

Korytem sešupem

Řítit se nerezovou drahou z kopce rychlostí až 62 km/h, anebo se naopak pouze plížit vyhlídkovým tempem, je na vás, jakou variantu zvolíte. Boby s účinnou brzdou umožní každému zvolit vlastní rychlost i styl jízdy. Ať tak či tak, bobová dráha na Proseku je v každém případě absolutně bezpečná a jízdu na ní zvládnou i děti od osmi let. Mladší děti mohou samozřejmě jezdit také, avšak v doprovodu dospělého. Trať je dlouhá téměř kilometr a nabízí nejednu vychytávku. Po příjezdu do cílové rovinky se nemusíte bát, že čerstvě nabytý zážitek vypotíte tlačením vozíku zpátky na start, dráha je vybavena vlekem, který vás automaticky dopraví zpět nahoru, přímo před pizzerii, kde se můžete po výkonu posilnit. Je tu i dětské hřiště plné houpaček a prolézaček a horolezecká stěna. Od dubna do září je v provozu i nejdelší lanová skluzavka v ČR. Představte si dvě věže spojené lanem o délce 180 metrů a převýšením 45 metrů – stačí jen trocha odvahy a už se na kladce řítíte závratnou rychlostí z kopce dolů ve výšce šesti metrů. Z terasy je nádherný výhled na panorama Prahy, okolní les a vinici, zvlášť atraktivní je pak večerní jízda při umělém osvětlení. Otevřeno je po–ne 10–22 hod, cena: 70 Kč, snížená: 50 Kč.

Zahrajte si na vojáky

Běháte v hale, v níž je kromě osvětlených překážek tma tmoucí, kolem hustá mlha, krčíte se za bariérami a pálíte kolem sebe, abyste trefili nepřátelské protihráče. Je třeba zasáhnout je dřív, než oni vás! A do toho hraje pekelně dobrá hudba – kterou si sami vyberete. Střílečky všeho druhu jsou dokonalá zábava hlavně pro tatínky, kteří tak v očích svých ratolestí získají punc opravdového hrdiny. Ať už vyhraje, či naopak, protože prohru nese tak statečně. Je to hrdina! Zásah od protihráče nebolí, protože rány jsou snímány pomocí elektroniky na vestě, kterou máte na sobě. Laser Game je tak naprosto bezpečná hra vhodná pro všechny věkové skupiny, nejen mládež, ale i děti už od pěti let. Vesta je spojena se zbraní, s níž střílíte červeným laserem. Ten je zcela bezpečný a oproti paintballu – což je případně varianta pro otrlejší puberťáky, kteří se rádi hecují a možná se i pochlubí pár modřinami – hlavně zcela bezbolestný. Cena od 89 Kč pro jednoho, hrát může dle jednotlivých lokalit až 21 hráčů.

 

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose