up_icon

Téma

facebook twitter mail

Chystáte svatbu? Tohle jsou ty nejlepší a nejhorší dny a data, kdy si říct ano

17.05.2019 / AUTOR: Martina Háchová

On ji požádal o ruku, ona řekla ano. Nebo naopak, to je fuk. Každopádně první zásadní rozhodnutí je – kdy se vezmeme?

Čísla jsou od pradávna spojována s magií, nesou v sobě určitou symboliku a význam. Proto mnoho párů hledá takové magické datum i pro den své svatby. Ať už takové, které v sobě nese stejné číslice, či podle významu, jaký pro ně konkrétní datum má, například den seznámení, případně různě sčítají a odečítají data narození apod.. Ti praktičtější nezapomínají na fakt, že ode dne svatby se odvíjí i její cena. Pokud se budete chtít brát na Silvestra nebo ve státní svátek, dočkáte se u ledasčeho nepříjemné přirážky. To samé může platit i pro nejexponovanější víkendy v letních měsících. Naopak uprostřed týdne či v méně vytíženém období roku můžete získat výraznou slevu.

Takže které dny jsou ideální či naopak ne příliš šťastné pro společné vykročení do života?

NEJLEPŠÍ

Nejlepší datum

Některé datum zkrátka vypadá na svatebním oznámení lépe než jiné, jsou na to dokonce snad i vědecké studie. Esteticky zkrátka tak nějak lahodí oku. A navíc se k nim vážou mýty o „štěstí na věky věkův“. Možností je víc:

Datum, v němž se opakují stejné číslice

Tohle je klasika, po které jde mnoho budoucích manželských párů, pokud máte na některý z těchto termínů spadeno, neváhejte, je o ně každoročně velký zájem. Je dokonce dost pravděpodobné, že ta letošní už nestihnete. Zvlášť ta zářijová jsou s devítkou i na samém konci luxusní.

  • Neděle 7. července (7. 7. 2019)
  • Neděle 1. září (1. 9. 2019)
  • Pondělí 9. září (9. 9. 2019
  • Čtvrtek 19. září (19. 9. 2019)
  • Pondělí 11. listopadu (11. 11. 2019)

Datum–palindrom

Palindrom je slovo, věta nebo číslo, obecně jakákoli sekvence symbolů, kterou lze číst v libovolném směru – zprava doleva nebo zleva doprava – a má vždy stejný význam. Takových výrazů a čísel existuje spousta, v češtině je to například krk, madam, oko, kajak, ovšem v každém kalendářním roce existuje pouze jedno jediné datum, které je takovýmto palindromem – letos je to:

9. října (9. 10. 2019)

Zajímavostí je, že třeba v USA je to 10. září, protože tam zapisují datum v pořadí měsíc/den/rok, tedy 9/10/2019

Nejlepší den v týdnu

Sobota

První víkendový den je bezpochyby nejoblíbenějším dnem pro svatební obřad a to ze zcela jednoduchého a praktického důvodu – dává hostům dostatek času jak na příjezd, tak zejména na rekonvalescenci po svatebním veselí.

Úterý

Druhý den v týdnu je vyhledávaným svatebním dnem hlavně pro vyznavače židovské víry. V některých židovských učeních je totiž úterý považováno za šťastný den, neboť, jak se píše v knize Genesis, tehdy „Bůh spatřil, že to bylo dobré“, přičemž tato zmínka tam padne dokonce dvakrát.

Středa

Irská tradice říká, že v polovině týdne je ideální čas na manželský slib, protože jak se praví v jedné národní baladě „Středa je ten nejlepší den ze všech“.

Čtvrtek

Svatba v pracovní den dokáže nastávajícím manželům a jejich rodinám ušetřit poměrně slušný balík peněz, zvlášť ve velkých městech je rozdíl oproti víkendu skutečně citelný – proto právě v metropolích v posledních letech narůstá počet párů, které volí racionálně čtvrtek. Navíc nejoblíbenější místa mívají o víkendech naprosto plno a termíny bývají zamluvené dlouho dopředu. Pokud si naplánujete svatbu ve všední den, je větší šance, že mlýn, zámek či statek, který vám padl do oka, bude mít volno.

Nejlepší roční období

Na to, abyste stvrdili svou lásku není žádný den v roce špatný – nicméně není od věci vzít do úvahy počasí. Někdo chce mít svatbu v době, kdy se probouzí jarní příroda, všechno kvete a voní a nevadí, že může být ještě chladno, jiní sází na jistotu a chtějí se brát v létě, kdy můžete i večer běhat nalehko, případně i naboso. I léto má ale své nevýhody. Například dovolená. Vaši hosté si určitě na prázdninové měsíce plánují pracovní volno a měli byste velké štěstí, kdybyste se trefili do dne, kdy budou všichni pozvaní zrovna doma. Proto jim dejte o svatbě vědět včas. A pak – horko! S letními teplotami je to zvlášť poslední roky jak na horské dráze, a když rtuť teploměru začne šplhat nad třicítku, propotíte i letní šatičky. Co to udělá s make-upem, o tom ani nemluvě. Není proto divu, že nejoblíbenějšími měsíci pro svatbu jsou červen, září a říjen. Pestrobarevný podzim umí být příjemně teplý, chladivá zima zase romantická; čemu dáte přednost – jít k oltáři v bílém kožíšku obklopeni tichem krajiny zasypané sněhem, nebo bosky teplým pískem na pláži u jezera?

Šťastné dny dle pověr

Pověry, mýty, zvyky i vlastní zkušenosti – to vše dává některým dům v roce zvláštní význam. Ať chceme nebo ne, mnohdy i nevědomky podléháme takovým povídačkám víc, než si jsme ochotní přiznat. Holt jistota je jistota!

Měsíc červen

Podle římské mytologie je červen – latinsky Iunius, anglicky June – nejlepším měsícem v roce pro sňatek, protože je zasvěcený Juno, římské bohyni manželství.

Měsíc září

„Když se v září vdáš, bohatství a štěstí zaručeno máš,” praví lidové přísloví.

Měsíc říjen

Tady je to dle pověr tak trochu napůl, dle rčení „Svatba v říjnu, láska kvete, ale blahobyt uteče”.

Silvestr

Pro většinu lidí to zní šíleně, ale Irové například věří, že poslední den v roce je pro svatbu jako stvořený, vstoupíte do toho nového jako čerstvě svoji.

Osmnáctého každého měsíce

V hebrejštině odpovídá slovo život numerologicky číslu 18. Proto je osmnáctka v datu svatby šťastným znamením.

Sedmička v datu, především 7. 7.

Jsou i výjimky (například Itálie), ale všeobecně je číslo sedm považováno za šťastné. Však to znáte, Bůh stvořil svět za sedm dní, ten poslední odpočíval, a podobně. V čínské kultuře reprezentuje sedmička pospolitost, být spolu. Pokud zvolíte sedmý červenec, bude to štěstí dvojnásobné.

Váš vlastní významný den

Důležitá může být i symbolika, o níž víte jen vy dva či vaši blízcí příbuzní. Mnoho párů se chce vzít v den výročí seznámení nebo zásnub. Jiní se snaží dodržet ono „Do roka a do dne od zásnub“, případně volí datum svatby rodičů či prarodičů, datum narození někoho blízkého či své vlastní. Taky to může být den, kdy poprvé zaznělo sladké „Miluji tě“. Vybrat si pro svatbu datum, které má pro vás už tak zvláštní význam, udělá tento den o to víc výjimečným.

NEJHORŠÍ

Dny se špatnou pověstí

Pátek třináctého

Netřeba komentáře. Takže letošní 13. září a 13. prosince raději ne. Ani 13. března 2020.

Listopad

Lidové rčení říká „V listopadu za ohradu – nešťastné manželství".

Květen

„Svatba v máji, do roka máry", kdo by tohle varování neznal? Časy se ale změnily,  jeho vznik se datuje na počátek 18. století, kdy svatba v květnu znamenala dvojí riziko: nevěsta často otěhotněla krátce po obřadu a v následujících měsících ji čekala tvrdá práce na poli, přičemž mnohdy nevěděla, že je těhotná a hrozil potrat. Druhým rizikem bylo, že miminko počaté po květnové svatbě spatřilo světlo světa v nejtužší zimě, kdy docházely zimní zásoby jídla a rodička často neměla dost sil, aby porod přežila. Dnes je vše jinak, takže nedejte na pověry!

Státní svátky

Teoreticky to zní dobře - mít svatbu v den volna. Všichni mají čas… ALE. Za prvé je všechno dražší. Za druhé je všude nával. Za třetí jsou všude zácpy. Za čtvrté si spousta lidi už něco naplánovala dřív, než se dozvěděli o vašem velkém dnu. Zkrátka všechno má svá pro a proti. Myslete na to, pokud si vyberete třeba 5. anebo 6. července.

Náboženské oslavy

V době globalizace to není zdaleka už jen o místních zvyklostech; nejen u smíšených manželství lidí z různých koutů Země, ale prakticky na každé svatbě je dnes v řadách hostů mnoho lidí odjinud, kteří jsou odlišného vyznání a slaví náboženské svátky v různé dny. Pokud je to třeba váš budoucí tchán či švagr, je dobré na to myslet. Pokud půlka příbuzenstva, je to zásadní. Ani Velikonoce, především Velký pátek, nejsou šikovná volba.

Ramadán

Neděle 5. května až úterý 4. června

Eid al-Fitr

Úterý 4. června až pátek 7. června

Eid al-Adha

Neděle 11. srpna

Krishna Janmashtami

Sobota 24. srpna

Roš Hošana

Nedělě 29. září až 1. října 2019

Jom Kipur

Uterý 8.října až středa 9. října

Chanuka

Neděle 22. prosince až pondělí 30. prosince

Vánoce

Uteri 24. až čtvrtek 26. prosince

Kwanza

Středa 26. prosince až úterý 1. ledna

Důležitá data vašich blízkých

Myslete i na své nejbližší a zkontrolujte si nejdřív rodinný kalendář. Zvolit jako datum svatby den prvních narozenin vaší neteře by nebylo šťastné, zrovna tak zlatá svatba vašich rodičů asi není nejlepší termín. Ani kamarádka, co vám půjde za svědka, by nemusela být nadšená, pokud jí bude ten den zrovna třicet. Anebo právě naopak. Každopádně to s nimi pro jistotu proberte. Taky může nastat zádrhel s vícero svatbami ve stejný den, jestli máte stejné přátele, mohli byste se o ně zbytečně přetahovat. Jsou-li vaši rodiče nebo prarodiče už starší, je taky lepší zvolit období, kdy nehrozí až takové vedro.

 

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose