up_icon

Téma

facebook twitter mail

Chtěla plavat v kostýmu malé mořské víly. Pak zbláznila Čechy do mermaidingu

19.07.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Z plavání v kostýmu mořské panny se stal v Česku hit.

Sedím na kraji 3,5 metru hlubokého bazénu a na nohou mám nasazenou monoploutev. Znám ji z kurzů freedivingu, ale tahle je jiná, než klasická tvrdá závodní monoploutev. Je menší a o poznání lehčí. Tolik se s ní při pohybu pod vodou nenadřete. Tvarem připomíná ocas mořské panny a je základním vybavením pro mermaiding, plavání v převleku za mořskou pannu.

V České republice se stejně jako po celém světě stal z této na první pohled bizarní zábavy velký hit. Chcete-li si splnit dětský sen a stát se na chvíli mořskou pannou, pak jsou kurzy mermaidingu přesně pro vás. Anebo jen hledáte zábavný pohyb, po kterém se vám už během pár lekcí může na břiše vyrýsovat vytoužený pekáč buchet? Tenhle druh plavání by vám se mohl líbit.

Koníček, nebo úchylka?

Začalo to kurzy pro děti. Pro malé slečny byl převlek za legendární pohádkovou malou mořskou vílu Ariel splněným snem. Součástí vybavení je totiž pestrobarevný kostým šitý z kombinace neoprenu a plavkoviny. Obleček dotahuje celkovou vizáž mořské panny k dokonalosti. A stává se tím největším lákadlem nejen pro děti.

Stejně jako v zahraničí dokázal tento koníček pobláznit tisíce žen i u nás. „Kurzy pro dospělé se u nás začaly otvírat asi před rokem a půl. Zájem je obrovský,” říká mi zakladatelka mermaidingu v Česku Aneta Janovská. A plavou prý i muži, i když těch je výrazně méně. Se svou značkou Happy tails zaznamenala Janovská před lety obrovský úspěch. Vlastní akademii mermaidingu, školí lektory a prodává vybavení.

Na pohodu při tomto druhu plavání zapomeňte. Procvičíte si i svaly, o kterých jste možná ani neměli tušení, že existují. Pohyb vychází z kyčlí a třeba takové břicho si pořádně mákne. Důležitý je dobrý lektor, pohyby totiž mají svá pravidla a pokud vám někdo dobře nevysvětlí techniku, dost se nadřete. Pro dokonalé zvládnutí techniky je zapotřebí osvojit si všechny styly plavání s ploutví. Jak na břiše, tak na zádech či na boku. Na začátku může být těžké plavat s nohama u sebe, ale po pár minutách si zvyknete.

A připravte si plíce. Největší zábava je totiž právě pod vodní hladinou, tam ale vydržíte, co vám jeden nádech dovolí. Žádné dýchací přístroje vám nepomůžou, plave se vždy bez nich. Základy nádechového potápění, jak správně zanořit hlavu, jaké mít postavení těla a techniky práce s monoploutví, to všechno je potřeba zvládnout, abyste si plavání pořádně užili.

Tenkrát v Americe

Začalo to před deseti lety v americkém Orlandu, kde Aneta Janovská podobné kurzy viděla úplně poprvé. Po návratu do Čech oslovila jednu americkou značku, která vyráběla vybavení a už tehdy byla jednou z nejúspěšnějších ve světě. „Zavolala jsem jim a začala jsem distribuovat jejich výrobky tady v Česku. Čekala jsem na reakce zákazníků a když jsem viděla, že to jde, tak jsem si řekla, že by to chtělo vlastní výrobu,” vzpomíná. Tehdy byla na mateřské dovolené a založila vlastní značku.

Dala dohromady tým lidí, grafiky, odborníky na výrobu, textilní specialisty, webmastera, tým potapěčů na vývoj ploutví. „Musíte udělat deset i více prototypů návrhu ploutve, zkoušet různé materiály, udělat správné střihy, rok sháníte správné materiály, látky, nemluvě o náročnosti tvorby originálních grafik na potisk látek. Vše bylo šíleně moc práce,” vzpomíná.

Byla v Česku úplně první, kdo tenhle byznys rozjel. Spolupracuje s Martinem Zajacem, trenérem a závodníkem mezinárodního freedivingového teamu Apneaman a reprezentačním trenérem České republiky ve freedivingu. Značku Happy tails dokázala vybudovat na mateřské dovolené. Obrovská investice z naspořených financí se vyplatila. „Po roce a půl jsme byli v černých číslech,” říká někdejší manažerka Microsoftu.

Z Microsoftu odešla loni na konci roku po čtrnácti letech, před tím pracovala pět let v IBM, definitivně tak opustila korporátní svět a vrhla se plně na svůj vlastní byznys. „Neopreny děláme v zahraničí, šije nám je fabrika, která šije i pro značku Disney. Zaměřujeme se opravdu na kvalitu. Ostatní věci děláme v Čechách, máme svoji dílnu na Moravě. Monoploutve nám lisuje fabrika ve středních Čechách,” popisuje svůj byznys.

Právě na kvalitu monoploutví by si zájemci o tento druh plavání měli podle Janovské dát největší pozor. Jejich cena se pohybuje od 1500 korun, ale třeba z Číny se dají objednat levněji. „Pak ale při kurzech zjistíte, že neustále padají,” upozorňuje Janovská. „Ten nárůst zájmu o vybavení a kurzy je obrovský, dělám agresivní marketing, což dost pomáhá,” dodává. „Hodně k nám chodí maminky s dětmi. Jsou oblíbené i zážitkové kurzy, tam ta hodina mermaidingu vyjde dráž, ale zase máte celý bazén pro sebe, dají vám tam svíčky,” popisuje možnosti Janovská.

Plavání ve stylu mořské panny si můžete vyzkoušet například v Aquapalace Praha, v Jesenici ve Světě plavání, v Průhonicích v hotelu Floret, nebo v Holešovicích. Ostatní organizátoři kurzů potvrzují slova Janovské. „Nestíháme a kdybychom se mohli nakopírovat, tak také nebudeme stíhat,” popisuje situaci Ondřej Procházka za morskepanny.cz. Pořádá kurzy v Praze, Brně, Ostravě, Zlíně a v Olomouci. Máme plno, ale bereme další rezervace s tím, že otevřeme další kurzy podle počtu přihlášených, dodává. Cena jednoho kurzu vychází v rozmezí od 350 korun až do pětistovky za hodinovou lekci. Čím víc hodin si předplatíte, tím levněji vás jedna lekce vyjde.

Většina kurzů půjčuje vybavení. „Máme zkušenosti s tím, že děti si většinou kupují vlastní kostým, to je největší lákadlo,” říká Procházka. Obleček přitom není nijak levnou záležitostí. Vychází na necelé čtyři tisíce. Doporučujeme ale opravdu kvalitní materiály, aby se nestalo, že po pár kurzech kostým nevydrží nápor chlorové vody, varuje Procházka.

Největší zájem je ze strany dětí, ale chodí i dospělí. Ten pohyb pod vodou je náročný, ne každý to vydrží celou tu hodinu," přidává Adéla Beranová za společnost Divers Direct, která pořádá kurzy v Průhonicích ve Floretu.

Původní nápad vyučovat plavání v kostýmu mořské panny se zrodil v hlavě filipínské instruktorky plavání Djuny Rocha, která pak v oblíbené dovolenkové destinaci na Filipínách v roce 2012 založila akademii Philippine Mermaid Swimming Academy, tedy školu plavání mořských panen.

 

Fotografie: Aneta Janovská, morskepanny.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose