up_icon

Jídlo

facebook twitter mail

Objevili jsme nejkrásnější zahrádku na Letné. Mají ji v Cafe Tvaroh

05.08.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Snídaně po celý den, výborná káva a točené žatecké pivo. Co víc si přát?

Jenom tři týdny jim stačily k rekonstrukci a zabydlení a během prvních dní od otevření se Cafe Tvaroh stal jedním z nejnavštěvovanějších podniků tohoto léta. Můžou za to jejich výborné koláče, řepové placičky, červená křesílka nebo překrásná zahrádka? Nejspíš všechno dohromady!

Šmeralova 22, Praha 7

PO–PÁ 8:00–22:00, SO 10:00–22:00, NE 10:00–20:00

Cafe Tvaroh má otevřeno od 12. července a během prvních tří týdnů provozu se mezi letenskými kavárnami stal novým hitem. Kdo ještě neposeděl na zdejší zahrádce ve vnitrobloku nebo ve stylových retro křesílkách, jako by snad ani nebyl. Když klukům z „tvarohového” týmu říkám, že než jsme se stihli domluvit na setkání, tak jsem je viděla na profilu snad všech svých přátel na Instagramu, nechtějí mi věřit. Sami se totiž sociálním sítím spíš vyhýbají. „Vážně jsme tam populární?” ptají se mě nevěřícně a já jen se smíchem kývu hlavou.

„Na otevíračku jsme pozvali hlavně svoje kamarády a stejně jsme k tomu přistupovali i při zakládání instagramového profilu. Ani nevíme jak, ale nějak se to mezi lidmi rozkřiklo a od prvního víkendu je tu opravdu živo. Doufáme, že to takhle vydrží,” říká Tereza, která v Cafe Tvaroh vaří, peče a vymýšlí koncept kuchyně.

Za celou kavárnou stojí tři kamarádi – Šimon, Jakub a Radim. Šimon s Radimem se poznali v letenské kavárně, kde oba pracovali jako baristé. „Říkali jsme si, že bychom si jednou rádi otevřeli nějakou vlastní kavárnu, ale byla to spíš taková hezká představa. S Kubou jsme se seznámili o něco později a po nějaké době jsme zjistili, že by se do toho rád pustil s námi,” vypráví Šimon. Z hezké představy se stávala realita a kluci začali hledat prostory.

„Hledali jsme poměrně dlouho a ačkoliv se všichni pohybujeme převážně na Letné, tak jsme nebyli zaměření jen na tuhle konkrétní lokalitu. Na prostory jsme ale neměli moc štěstí. Prošli jsme spoustu míst, zažili hodně prvotního nadšení a následného zklamání. Teď zpětně ale vidíme, že to bylo pro naše dobro, protože jsme se díky tomu dostali až sem,” říká Jakub.

Když pak náhodou narazili na volný prostor na Letné, ze začátku se to neobešlo bez menších pochyb. „Na jednu stranu to je pro nás domovská čtvrť, ale na druhou stranu nás odrazovalo, že už je tu opravdu hodně podniků. Najít díru na trhu a uspět není úplně snadné. Tohle místo se nám ale natolik líbilo, že jsme se rozhodli do toho jít,” říká Jakub.

„Měli jsme velké štěstí, že jsme nemuseli dělat žádné velké zásahy. Rekonstrukce byla především přizpůsobení prostoru našim představám. Snižovali jsme bar, předělali jsme elektřinu a odpad, na bazarech jsme sháněli nábytek, nechali jsme si svařit nosiče na reproduktory, protože dobré ozvučení pro nás bylo dalším důležitým prvkem, který dokresluje atmosféru místa,” říká Šimon. Celou rekonstrukci a osídlení prostoru stihli během tří týdnů! Ano, skutečně jenom tři týdny po převzetí prostoru už Cafe Tvaroh otevřelo pro první hosty.

Vaří se tu po celý den, ale nabídka není nijak rozdělená na snídaně, obědy a večeře. „Co se vaření týče, nechtěla jsem žádný striktní koncept. Mojí představou bylo vymyslet několik jídel, která si lidé budou moct dát kdykoliv během dne. Asi by se dalo říct, že máme celodenní snídaňovou nabídku, ale zároveň v ní najdete i bulgurový salát s medovou zálivkou nebo řepové placičky s kozím sýrem a nakládanou cibulkou, což se skvěle hodí k obědu nebo jako večeře. Ale už se taky stalo, že večer přišel zákazník, posadil se na zahrádku s vínem a objednal si k tomu ovesnou kaši s pečenými jablky. Takhle přesně jsem si to představovala,” říká Tereza.

Na menu najdete chleba s domácími pomazánkami (tvarohovou, vajíčkovou a z pečeného lilku), ovesnou kaši s pečenými jablky, karamelovými ořechy a omáčkou z lesního ovoce (80 Kč), míchaná vajíčka se salátkem a chlebem z pekárny Praktika (140 Kč) a v Cafe Tvaroh nechybí ani tvaroh s medem a nakládanými vlašskými ořechy (55 Kč). Každý den pak mají také polévku dne a spoustu výborných koláčů.

Při zařizování interiéru od začátku chtěli sezení v podobě křesílek a sedaček, aby se tu lidé cítili příjemně a uvolněně. „Samozřejmě, že jsme ale hodně vycházeli z původního vzhledu prostoru. Hledali jsme nějaký kompromis mezi naší představou a tím, co nám prostor umožňoval,” říká Jakub. Nejvýraznější je v celé kavárně barevná podlaha, která je tu už od dob minulých majitelů. Právě s ohledem ke vzoru dlaždiček se rozhodli jít cestou jednoduchého vintage nábytku a celou kavárnu pak dozdobit zelenými pokojovkami, které vytváří útulnou atmosféru, jako byste byli doma v obýváku.

Uvnitř už jsou připravené garnýže na zavěšení obrazů, protože zde plánují každý měsíc dělat vernisáže a do budoucna prý chtějí prostor ještě víc zazelenit.

Kavárna je sama o sobě opravdu fotogenická, což ocení všichni milovníci „instafriendly” podniků. Co má ale svoje jedinečné kouzlo, je zdejší zahrádka. Cafe Tvaroh má malou předzahrádku, podobnou těm, které na Letné můžete běžně vidět. Když ale projdete kavárnou a sejdete pár schodů, ocitnete se v kouzelné zeleni. Jejich zahrádka ve vnitrobloku nemá konkurenci. Během dne je tu příjemný stín od okolních domů i stromů a voní to tu po bylinkách a levanduli.

Jestli hledáte místo, kde v létě posedět s šálkem výborné kávy z pražírny Populus nebo jednoduše chcete zajít na točené žatecké pivo, potom není nad čím dál přemýšlet, protože je tu Cafe Tvaroh.

Cafe Tvaroh jednoznačně stojí za návštěvu, a to ve kteroukoliv denní dobu. Jestli sem budete chtít vyrazit na snídani o víkendu, pak doporučujeme udělat rezervaci. „Když jsme měli otevřeno první víkend, tak jsme přišli s Terkou do kavárny a po 15 minutách jsme volali SOS Kubovi, který naštěstí bydlí jen kousek odtud. Během chvíle se to tady natolik zaplnilo, že jsme neměli šanci všechno stíhat,” říká se smíchem Šimon. Takže pokud se těšíte na jejich ovesnou kaši, zavolejte si. Jistota je jistota.

 

Co říkáte na Cafe Tvaroh? Už jste ho taky stihli navštívit?

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose