up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Aplikace Správný start pomůže dětem z dětských domovů

27.02.2019 / AUTOR: citydog.cz

Projekt Správný start vydal mobilní aplikaci.

Před rokem jsme vám přinesli rozhovor s Jonášem Motyčkou - zakladatelem projektu Správný start. Tento projekt má za cíl připravit děti z dětských domovů na bežný život, pomáhá jim sehnat práci, bydlení ale pomůže jim třeba i s finanční gramotností. V rámci projektu nyní vznikla aplikace, která by dětem měla ještě více odchod z dětského domova usnadnit.

Karlos Terminátor Vémola

Karlos Vémola

Ambasador

Rozhodl jsem se stát ambasadorem mobilní aplikace Správný start, protože vím, že tyhle děcka čeká daleko těžší fight, než jaký kdy budu mít já - fight s životem, který se s nimi nemazlil hned od dětství. Začínat sám a úplně od nuly je hodně náročné, proto je dobré mít na koho se obrátit - o tom je tahle aplikace. Držím těmhle malým bojovníkům palce a jsem rád, že je tady něco, co jim může cestu životem usnadnit, ať budou kdekoliv. 

 

Proč tomu tak je?

Důvodů je hned několik, ale tím hlavním je bezpochyby neinformovanost. Po dovršení osmnáctého roku opouští klienti dětský domov a když se za nimi zavřou dvěře, nemají vůbec nikoho, na koho by se mohli obrátit. A pokud mají rodiče, patrně jim byli odebráni právě proto, že se o ně nedokázali postarat. Ale i přesto se děti po opuštění DD právě na ně obrací. Tím se ale dostávají do začarovaného kruhu, protože rodiče se nijak nezměnili, a tak čerstvě dospělé děti sklouznou k jejich špatným návykům, z čehož často plynou dluhové pasti a podobně.

každoročně opouští dětské domovy zhruba 1000 dětí a více než 70% končí špatně – závislosti, bezdomovectví, dluhová past, špatné návyky…

Podobné je to i s kamarády, spolubydlením, či první prací. Čerstvě dospělí klienti opouštějí dětský domov s vidinou lepšího života. „Konečeně už mi nikdo nebude říkat, co mám dělat. Kašlu na školu, stejně je to k ničemu“, myslí si. Jenže realita za branami domova je často mnohem drsnější, než si kdy vůbec představovali. A najednou nemají práci, kde bydlet a vlastně ani dokončené střední vzdělání.

Co tedy je součástí aplikace Správný Start?

  • Návody a kurzy (jak se chovat po odchodu z DD, kurz finanční gramotnosti)

  • Databáze neziskových organizací (těch, které se zabývají pomocí dětem z dětských domovů po jejich odchodu z DD)
  • Seznam potřebných úřadů (v místě bydliště bydliště, i ten nejbližší)
  • Kontakty na terapeutickou pomoc
  • Databáze volných pracovních míst po celé ČR (ochranná pracovní místa, kde bude mít bývalý klient dětského domova svého mentora)

Zakladatel projektu Jonáš Motyčka pravidelně objíždí dětské domovy v celé České republice a snaží se tamním dětem ukázat správný směr. Celý projekt není tedy jen o aplikaci, ale především o osobních kontaktech a snaze co nejvíce dětí informovat o jejich možnostech, až opustí dětský domov. Bohužel ne každý DD své skoro dospělé klienty na život za branami připravuje, proto je tu tenhle skvělý projekt.

Aplikaci je možné stahovat jak na Google play, tak i na App store.

 

   Fotografie: Správný start

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose