up_icon

Místa

facebook twitter mail

Retro je láska! Antiky, starožitnictví i místa, kde vašemu úlovku dají nový šmrnc

27.03.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Kde v Praze a okolí ukořistíte ty největší poklady do své domácnosti?

Novodobé hledání pokladů. Tak by se dala popsat vášeň mnohých z nás, kteří propadli kouzlu retro nábytku, broušeného skla, porcelánu jako po babičce nebo art deco sošek. Věřte tomu, že v takovém křesílku, které jste ukořistili na bleším trhu u Elektry nebo v některém antiku, se vám bude sedět mnohem lépe než v sériovém kusu z velkovýroby. Kam se v Praze (a okolí) vydat za těmi nejlepšími kousky? A kde vám je pomůžou zrenovovat?

Co seženete v antiku? Prakticky cokoliv. Kousky, které už sice mají něco za sebou, ale jejich příběh je natolik zajímavý, že se vám neomrzí ho poslouchat (respektive dívat se na něj). Od starých pohlednic, zrcadel, obrazů ve zdobených rámech, koberců, deček, šperků, vinylových desek, porcelánu, skla až po komody, příborníky, sofa, dobové židle nebo retro křesla všeho druhu. 

Najít takový kousek někdy zabere dost práce. Může se stát, že prochodíte několik starožitnictví a bazarů, ale nenarazíte na nic zajímavého. To bývá nejčastěji ve chvílích, kdy hledáte něco konkrétního. Občas je totiž lepší vyrazit na lov za poklady jen tak, bez většího cíle. Náhoda bývá hlavním prvkem úspěšného lovu retro pokladů. Pro někoho jsou staré věci obyčejným „harampádím”. Pro někoho jsou dokonce nositelem negativní energie v bytě. 

Příznivci tradičního čínského učení Feng-šuej si na starožitnosti zrovna moc nepotrpí. Podle nich totiž minulost věcí nemusí být vždy jenom pozitivní. Z toho důvodu přistupují k tzv. „očistě“. Ta spočívá nejen v omytí dané věci, ale také v následném rituálu, kdy používají sůl nebo rýži, vonné tyčinky, případně i kameny – křišťál nebo ametyst, které slouží k očistě věcí. Součásti rituálu je také poděkování a na závěr pak ukotvení, které vám má celý proces očisty připomínat. 

Pokud ale jednoduše patříte mezi milovníky starých kousků nebo nadšené sběratele, na Feng-šuej si nejspíš moc nepotrpíte. Prolezli jste už půdy svých prarodičů, ale potřebujete znovu ukojit touhu po nových úlovcích? Vyrazte do některého z antiků a specializovaných dílen, které najdete v Praze nebo v jejím okolí. Máme pro vás i tip na místa, kde můžete starým kouskům jednoduše dát novou podobu. 

Antik bazar Knotek

Antik pana Vladimíra Knotka je jedním z největších obchodů se starožitnostmi v České republice. Na trhu má více než 18letou tradici. Najdete tu široký sortiment nábytku, obrazů, lustrů, hodin, skla a porcelánu, ale i dalších doplňků a ostatních starožitností, stejně tak i nejrůznější sběratelské kuriozity. Některé kousky najdete vystavené také na jejich stránkách, ale nenechte se zmást – to je jen část nabízeného zboží. Pro ten skutečný zážitek se zajeďte podívat přímo do obchodu. Prodejna se nachází na Nákladovém nádraží Žižkov (vjezd hlavní oranžovou vrátnicí).

Kde: Nákladové nádraží Žižkov, Jana Želivského 2, Praha 3

Otevírací doba: Po–Pá 10:00–18:00, So 10:00–14:00

Nanovo

Nanovo je projekt Adam Karáska a Jiřího Mrázka, kteří v roce 2011 otevřeli obchod, ve kterém můžete zakoupit originální kvalitní nábytek a bytové doplňky, které jsou v České republice často opomíjené. Soustředí se především na design z bývalého Československa, ale nabízí také zajímavé předměty ze zahraničí. Nabízí originální kousky z druhé poloviny 20. století, které prošly částečnou nebo kompletní renovací. Jejich cílem je vrátit věcem jejich smysl a krásu. Kromě toho se věnují také kompletní renovaci na zakázku. Pokud máte doma kousek, který si neumíte opravit sami a nevíte, na koho se obrátit pro radu, Nanovo vám pomůže i s tím. 

Kde: Kolbenova 616, Praha 9

Otevírací doba: Po–Pá 9:00–17:00

NanoAntik

Krámek v srdci Žižkova, do kterého vstoupíte a okamžitě můžete cestovat v čase. NanoAntik vznikl z lásky ke starému a krásnému, z posedlosti sbíráním knih, z nadšení pro všechno související s výtvarnem. Jedná se o místo, které je zároveň obchodem se starožitnostmi a galerií. Jste vášnivým sběratelem a nedaří se vám sehnat vysněný objekt do své sbírky? V NanoAntiku vám pomůžou splnit i takové sny. Hledáte originální kousek, kterým byste obohatili svůj interiér? Z jejich kolekce lamp, svítidel a všemožných dekorativních objektů ve stylu funkcionalismu, secese, kubismu nebo art-deco si určitě vyberete. 

Kde: Kubelíkova 25, Praha 3

Otevírací doba: Po–Pá 12:00–18:00

Sedíme stylově

Filip Truhlář otevřel dílnu a obchod Sedíme stylově spolu se svou manželkou v listopadu 2016. Od té doby společně vrací nový lesk starým židlím, křeslům nebo stolkům. Rodina Truhlářů se zabývá výkupem ikonického a stylového sezení. Věnují se jejich renovaci nebo menším úpravám, aby mohly ve svém příběhu pokračovat třeba právě ve vaší domácnosti. Říkají o sobě, že jsou židlaři se zaměřením na ohýbané dřevo. Milují jednoduché tvary, komplikované ohyby, krásné detaily, vůni dřeva, jeho kresbu a patinu, která k němu patří. Po celé České republice hledají ty nejlepší kousky, které vám po renovaci nabízí v malé libeňské dílně. Chcete taky sedět stylově? Víte, kam zajít. 

Kde: U Pošty 5, Praha 8-Libeň

Otevírací doba: po telefonické dohodě na čísle 775 700 776

Stodola Antique

Firmu Starožitný nábytek založil v roce 1991 Václav Stodola. Z původních 35 m2 prodejní plochy na samém začátku se firma postupně rozrůstala a v roce 1997 otevřela největší prodejnu starožitného nábytku v Praze. Od roku 2010 najdete Stodola Antique na Nákladovém nádraží Žižkov. Všechno zboží si můžete prohlédnout a po zakoupení vám zajistí také dodatečný servis (restaurování, případně dopravu). Najdete tu kousky od renesance až po funkcionalismus. Ty, které jsou dokonale restaurované, plně funkční a připravené k okamžitému používání, ale i starožitný nábytek v původním stavu před opravou. 

Kde: Nákladové nádraží Žižkov, Jana Želivského 2, Praha 3

Otevírací doba: Po–Pá 9:00–18:00, So 9:00–14:00

Z pokoje do pokoje

Neziskový projekt, který kombinuje re-use centrum se sdílenou dílnou a zároveň kurzy pro veřejnost. Z pokoje do pokoje je místo, kde starý nábytek dostává druhou šanci. Za vším stojí zakladatelka Zuzana Kuberová a její tým nadšenců. Jejich cílem je zachraňovat starý nábytek a vracet ho zpět do koloběhu každodenního života. Snaží se lidem ukázat, že opravit si nábytek není vůbec těžké a zvládne to každý. O tom se můžete přesvědčit na jejich kurzech renovace nábytku a na kurzech čalounění (nejbližší termín 13. 4. 2019). Využít můžete také prostor jejich dílny, kde si můžete pronajmout místo u ponku i veškeré náčiní, které mají k dispozici. Pokud taky věříte, že staré věci se mají opravovat a ne vyhazovat, zajděte se za nimi podívat do jejich dílny u vestibulu metra Florenc. 

Kde: Za Poříčskou bránou 7, Praha 8

Otevírací doba: Po–Út 14:00–19:00, Čt 15:00–20:00

Nábytek Spomyšl

Na závěr tu máme tip pro ty, kteří se nebojí vyrazit za skvělým úlovkem i kousek za Prahu. Spomyšl je přibližně hodinu cesty směrem na Mělník a výlet sem se rozhodně vyplatí. „Recyklujeme a zachraňujeme. Dáváme věcem druhý život. To je naše práce.“ To je motto i poslání zakladatelů společnosti Petra a Ilony Horáčkových. Antik provozují už od 90. let. Nábytek a dekorace hledají po celé Evropě, převážně ale ve Francii. To vše nabízí na ploše cca 5 000 m2 v opraveném starém statku čp. 147 a dále v objektu bývalé sušárny chmele čp. 146, která je díky svému industriálnímu interiéru úžasným třípodlažním prodejním prostorem. Mimo jiné provozují také louhárnu, ve které si můžete nechat vylouhovat i vlastní nábytek. Návštěva Antiku Spomyšl je skutečným zážitkem. 

Kde: Spomyšl 146 a 147, Spomyšl

Otevírací doba: Po–Pá 9:00–17:00, So 13:00–17:00

 

Co vy a kousky z druhé ruky? Máte svůj oblíbený antik?

 

   Fotografie: unsplash.com, facebook.com/nanovoshop, facebook.com/sedime.stylove.

commentkomentáře
favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose