up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Ze zbouchnuté středoškolačky trojnásobnou mámou. Jsem nevyléčitelná optimistka, říká spisovatelka Barbora Bečvářová

24.08.2020 / AUTOR: Redakce

Mateřství? To je nejlepší forma osobního rozvoje, říká autorka knihy Copatá máma

ZDROJ: Archiv Barbory Bečvářové

Věří v sílu vzájemné inspirace, sdílení a vyprávění příběhů. Píše pro dospělé i pro děti. Před dvěma lety vydala Barbora Bečvářová knihu s názvem Copatá máma. „S nadsázkou říkám, že jsem ji napsala pro své devatenáctileté zbouchnuté já,“ říká spisovatelka a blogerka Barbora Bečvářová.

Když v devatenácti, týden před maturitou zjistila, že je těhotná, svět se jí sice nezhroutil, ale rozhodně se pořádně změnil. „Vždycky jsem si představovala, že až se jednou stanu mámou, budu mnohem vyzrálejší, zodpovědnější a dospělejší. Namísto toho jsem byla potřeštěná středoškolačka s nízkým sebevědomím a spoustou naivních představ,“ vypráví.

Naštěstí ale na to nebyla sama. Díky svému muži, se kterým je od šestnácti let a se kterým, jak říká, byla radost vrhnout se na cestu manželství a rodičovství. „Samozřejmě to nebyla vždycky jen idyla, ale v mateřství jsem tehdy objevila svou vášeň a není proto divu, že jsem s mužovou laskavou pomocí počet potomků navyšovala až do současného stavu, kdy naše rodinná jednotka čítá kromě dvou dospělých také tři jedinečné děti. Matěje, Amálii a Viléma,“ popisuje Bečvářová svůj příběh, který promítla do své knihy.

 

Lucii je devatenáct, když pár měsíců před maturitou zjistí, že je těhotná. Nečekaně, neplánovaně… a přesto se bez rozmýšlení rozhodne dítě si nechat. Její rozhodnutí ji staví před budoucnost, kterou nechtěla, a která ji tak trochu děsí, z jejího kluka, s nímž chodí sotva pár týdnů, dělá nastávajícího otce, a aby toho nebylo málo, znovu jí přivádí do života i nevyřešený vztah s despotickým tátou. Může tohle všechno i přesto vyústit ve šťastný konec?

 

O mateřství říká, že je to ten nejlepší program osobního rozvoje. Během mateřské si dodělala vysokou školu. „Ale stejně mám dojem, že mnohem víc než přednášky o etopedii a sociální pedagogice mě naučila moje rodičovská role. Stala jsem se díky ní sebevědomější, začala si plnit dětský sen, stát se spisovatelkou,“ zdůrazňuje.

Založila si velmi úspěšný blog, kde psala o své zkušenosti s neplánovaným těhotenstvím. Nejčtenější texty posbíraly kolem deseti tisíc čtenářů. Napsala knížku Copatá máma a spoluzaložila jednu malou soukromou školu. „Protože jsem netušila, jak bych jako trojnásobná matka a čerstvá absolventka bez praxe našla po mateřské nějakou práci, pracovní pozici jsem si v podstatě vytvořila,“ pokračuje. Svoje školní aktivity ale nakonec utlumila.

„Nebyla to snadná volba a ego dlouho protestovalo, ale nakonec jsem se rozhodla, stáhnout se ve škole jen na dva dny do družiny. To mi umožnilo zůstat s dětmi, které jsem poznala jako „své“ prvňáčky v kontaktu, ale zároveň získat víc prostoru pro svou samotářskou část osobnosti a věnovat se zase víc vlastním dětem a psaní, které mi ty dva roky neskutečně chybělo,“ říká.

Díky létům stráveným na dětských táborech, působení ve škole a soužití s vlastními dětmi vytvořila kreativní projekt, který propojil přesně to, co chtěla. Psaní, svět fantazie a práci s dětmi. Vznikly bojovky s příběhem. Tematické zábavné hry.

Bojovky se začaly velmi rychle prodávat. „A právě v psaní a vymýšlení dobrodružných úkolových her a jejich realizaci je mi teď nesmírně dobře. Baví mě to a dává mi to smysl, obzvlášť když mi někdo napíše, že bojovky baví a každou novou netrpělivě vyhlíží,“ dodává.

A další kniha? „Už nějaký čas další příběh nosím v hlavě, kde nabývá čím dál konkrétnějších obrysů a jakmile ucítím, že přišel čas, tak se těším, že se znovu pustím do psaní. Příběh by se měl dotýkat mateřských témat, pocitu vyhoření, seberealizace a partnerského vztahů,“ naznačuje.

 

   Fotografie: Barbora Bečvářová pro City-dog.cz.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose