up_icon

Inspirace

facebook twitter mail

Zbavte se tuků a zaplavte mozek endorfiny. Oslavte den bez aut

12.11.2020 / AUTOR: Petra Eliášová

Emise z dopravy jsou jedním z hlavních znečišťovatelů ovzduší ve městech

ZDROJ: Unsplash.com

Patří-li k vašim pravidelným ranním rituálům vedle čištění zubů, rychlé kávy a letmého pohledu do zrcadla i pohodlné usazení do decentně vyhřívané sedačky automobilu, pak pro vás máme návrh. Zkuste v rámci blížícího se dne bez aut alespoň na jeden den skoncovat s rutinou a změnit cestu do práce v dobrodružství.

Místo nekonečného postávání v kolonách, které mnohde nepolevily ani v rámci nouzového stavu, vám 14. listopad přinese novou energii, nevšední zážitky i mnoho témat k diskuzím s kolegy.

Hlavním myšlenkou dne bez aut je bezesporu snížení ekologické zátěže. Emise z dopravy jsou jedním z hlavních znečišťovatelů ovzduší ve městech a není tak od věci nechat svého miláčka v garáži a vydat se pro jednou na schůzku městskou hromadnou dopravou. Po několika minutách nepříjemných pocitů a boje s počínající sociální fóbií pochopíte, že vás spolucestující skutečně nepozorují a užijete si cestu do práce z jiné perspektivy.

Místo nudného ranního řidičského stereotypu, čekání na semaforech a zoufalého hledání parkovacího místa si stihnete přečíst maily, vyluštit křížovku a cestu domů už třeba zvládnete i bez křečovitě sevřených čelistí. Nad večerní sklenkou vína vás bude hřát vědomí, že příští dešťová přeháňka bude díky vám možná o něco méně kyselá.

Vášniví spáči mají na výběr z několika bezmotorových variant rychlého přesunu. Fyzicky zdatní automobilisté mohou nasadit běžeckou obuv a do cílové rovinky na recepci vběhnout s vítězným gestem Usaina Bolta. Bohémštějším typům bude vyhovovat spíše indiánská chůze, kdy se po několika minutách usilovného běhu mohou v pauzách mezi záchvaty kašle porozhlédnout po nabídce obědových menu výdejních okének svých oblíbených podniků.

Vlastníte – li kolo, máte vyhráno. Nezapomeňte na důkladnou technickou prohlídku vašeho bicyklu, aby vaše spanilá jízda neskončila těsně za  domovními dveřmi.

Věděli jste, že hodina chůze denně vám posílí srdeční činnost, zvýší hustotu kostní tkáně, sníží množství krevních tuků, umožní plynulý tok lymfy, zlepší pružnost a ohebnost a zaplaví váš mozek tolik potřebnými endorfiny?

Nemáte-li v daný den home-office režim, na pracovní poradu dorazíte ve skvělé náladě, sršící originálními nápady, zrůžovělí do krásy a připraveni na nové výzvy. Dopřáváte-li svému kovovému oři pravidelnou výměnu pneumatik a podrážky vašich bot jsou již několik sezón obdivuhodně zachovalé, pak si zkuste udělat svůj soukromý den bez aut třeba každý týden.

Ranní procházku si můžete zpestřit odbočkou do neznámé uličky, která vás zavede před výlohu obchodu vonícího kořením, ke dveřím antikvariátu s jedinečnou sbírkou vašich milovaných komiksů nebo do parku, kde na vás možná čeká vaše láska.

 

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose