up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Zapomeňte na levné byty v Praze. Banky se otáčejí k developerům zády

15.07.2020 / AUTOR: Redakce

Pražané obracejí svůj zájem o nemovitost stále častěji mimo hlavní město

Zákaz cestování vyprázdnil bez výjimky stovky bytů sloužících ke krátkodobým pronájmům. Mnoho lidí skončilo ze dne na den bez příjmů a mají potíže se splácením své hypotéky, pokud byste ale čekali, že ceny všech bytů v Praze nyní poletí dolů, velmi byste se mýlili.

Jedeme po dálnici z Prahy do Brna, zhruba po půl hodině cesty je vidět nově vznikající developerský projet Terasy Humpolec. Šéf projektu Miloš Kovář tvrdí, že šest z deseti zájemců o koupi rodinného domu v tomto projektu jsou z Prahy. „Krátkodobě lze sice pokles cen vysledovat, ale do hry vstoupily banky, které se nyní otáčejí k developerům zády, nové projekty nechtějí financovat vůbec, ty staré přiškrcují anebo z nich úplně couvají,” popisuje situaci Kovář.

Banky svou ochotu financování developerských projektů hodnotí následovně: jsme vybíravější, riziko nejistoty vzrostlo. Výhodu proto mají developeři, kteří své projekty financují sami. Zastavení financování mnohdy přináší stop pro celou výstavbu a tudíž se přibrzdí i prodej. Ve výsledku je tak na trhu méně bytů a na pokles cen můžeme zapomenout.

Pražané obracejí svůj zájem mimo hlavní město stále častěji. Jenže i zde najdete astronomické ceny. Bytů i domů. Například rodiny domek patnáct minut jízdy od stanice metra B - Černý most v Brandýse nad Labem s pozemkem  o rozloze 238 metrů čtverečních se aktuálně prodává za 9,6 milionů korun. Samotný rodinný dům má 132 metra čtverečních. „To jsou přeci šílené ceny, my jsme schopní v našem projektu u Humpolce srovnatelný dům nabídnout zhruba za polovinu,” říká Kovář.

Odhadnout pohyb cen na nemovitostním trhu je velmi obtížné, analytici předpokládají, že tuzemská ekonomika může v důsledku koronavirové pandemie přibrzdit až o třicet procent. Cenu nemovitostí bude ovlivňovat poptávka, ta zatím stále obrovská. Šéf jedné z největších tuzemských developerských firem dokonce nedávno v jednom rozhovoru dokonce prohlásil, že ceny bytů v Praze se do deseti let zdvojnásobí.

 

   Fotografie: Vizualizace pro City-dog.cz.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose