Zákaz cestování vyprázdnil bez výjimky stovky bytů sloužících ke krátkodobým pronájmům. Mnoho lidí skončilo ze dne na den bez příjmů a mají potíže se splácením své hypotéky, pokud byste ale čekali, že ceny všech bytů v Praze nyní poletí dolů, velmi byste se mýlili.
Jedeme po dálnici z Prahy do Brna, zhruba po půl hodině cesty je vidět nově vznikající developerský projet Terasy Humpolec. Šéf projektu Miloš Kovář tvrdí, že šest z deseti zájemců o koupi rodinného domu v tomto projektu jsou z Prahy. „Krátkodobě lze sice pokles cen vysledovat, ale do hry vstoupily banky, které se nyní otáčejí k developerům zády, nové projekty nechtějí financovat vůbec, ty staré přiškrcují anebo z nich úplně couvají,” popisuje situaci Kovář.
Banky svou ochotu financování developerských projektů hodnotí následovně: jsme vybíravější, riziko nejistoty vzrostlo. Výhodu proto mají developeři, kteří své projekty financují sami. Zastavení financování mnohdy přináší stop pro celou výstavbu a tudíž se přibrzdí i prodej. Ve výsledku je tak na trhu méně bytů a na pokles cen můžeme zapomenout.
Pražané obracejí svůj zájem mimo hlavní město stále častěji. Jenže i zde najdete astronomické ceny. Bytů i domů. Například rodiny domek patnáct minut jízdy od stanice metra B - Černý most v Brandýse nad Labem s pozemkem o rozloze 238 metrů čtverečních se aktuálně prodává za 9,6 milionů korun. Samotný rodinný dům má 132 metra čtverečních. „To jsou přeci šílené ceny, my jsme schopní v našem projektu u Humpolce srovnatelný dům nabídnout zhruba za polovinu,” říká Kovář.
Odhadnout pohyb cen na nemovitostním trhu je velmi obtížné, analytici předpokládají, že tuzemská ekonomika může v důsledku koronavirové pandemie přibrzdit až o třicet procent. Cenu nemovitostí bude ovlivňovat poptávka, ta zatím stále obrovská. Šéf jedné z největších tuzemských developerských firem dokonce nedávno v jednom rozhovoru dokonce prohlásil, že ceny bytů v Praze se do deseti let zdvojnásobí.
Fotografie: Vizualizace pro City-dog.cz.