up_icon

Inspirace

facebook twitter mail

Vneste do svého šatníku svěží vítr. Poteště se oblečením z konopí

03.09.2020 / AUTOR: Petra Eliášová

Nastupující hvězdou na poli funkčního oblečení jsou oděvy vyrobené z technického konopí.

ZDROJ: Bohempia.com, thtc.co.uk

Strávili jste letošní, tak trochu jiné, léto toulkami po vlastech českých a zjistili jste, že váš svetřík v super moderní hořčičné barvě a kouřově šedé baleríny vám sice úžasně sluší, pro zdolávání náročných lesních terénů jsou však zcela nevhodné? Místo profesionálních póz, jako vystřižených ze stránek lesklých módních magazínů, tak zdobí váš instagram fotografie komářích štípanců, obličeje zrudlého únavou, puchýřů a luxusní kašmírové vlny navždy ocejchované smůlou šumavských borovic.

Hlavu vzhůru! Nenechte se odradit prvotními neúspěchy, jen si pro další výpravy za dobrodružstvím pořiďte do skříně parťáka, který vás zaručeně podrží. Nastupující hvězdou na poli funkčního oblečení jsou oděvy vyrobené z technického konopí.

Zelená rostlinka s lehce dekadentní pověstí, nepřestává udivovat množstvím benefitů pro lidské zdraví. Technické konopí, využívané k výrobě textilu, co do šetrnosti k naší planetě s přehledem válcuje tradiční bavlnu či len. Lány konopí nevyčerpávají půdu a jejich pěstování se obejde bez toxických pesticidů a hektolitrů vody.

Bezmála dvoumetrovou rostlinu je možné efektivně zpracovat od listů až po kořen. Jednu z nejstarších textilií světa oblékali v Číně  již před 5 000 let. Pro výrobu látek se využívají dužnaté stonky. Pak už následuje proces jako vystřižený z pohádky Jak krtek ke kalhotkám přišel. Jen se místo žáby, čápa, raka a pavouků dostanou ke slovu stroje.

Tolik z teorie a teď zpátky před zrcadlo. Hlavním benefitem konopné látky je její vysoká savost, antimikrobiální účinky i pevnost. Zaručeně vám tak nehrozí mokré skvrny na zádech ani nelichotivý odér potu. Díky termodynamickým vlastnostem s vámi udrží krok i během chladnějších dní. Oproti lnu se také méně mačká a s každým praním je měkčí a příjemnější na nošení.

Vyvarovat byste se měli snad jen praní při vysokých teplotách a sušičce na prádlo. Dokonale multifunkční je konopí i na poli módy. Blýsknout se můžete v konopných teniskách, decentních ponožkách, elegantní pánské košili, tunice s hříšně hlubokým výstřihem, vše zahalujícím ponču, barevné letní sukni, univerzálních džínách i hřejivém šálu. Vstříc zářné budoucnosti můžete hledět skrz obroučky konopných brýlí.

A kde takové kousky seženete? Vyzkoušejte naše tipy:

 

bohempia.com

Bohempia je inovativní a rychle rostoucí zodpovědná česká značka, kterou v roce 2015 založil textilní inženýr Tomáš Rohal po letech zkoumání možného využití a výhod technického konopí. To se u nás historicky pěstovalo a běžně používalo na výrobu mnoha produktů od papíru a léčiv až po oblečení. Právě kvůli této historii se Tomáš pustil do výroby konopného oblečení, tenisek a doplňků.

První plánovaným produktem byly konopné džíny, protože podle legendy byly první levisky vyrobené právě z konopí. Osud tomu chtěl ale jinak, a protože džíny nebyly co do funkčnosti to pravé ořechové, vznikly úplnou náhodou ze stejné látky zkušební vzorky klasických plátěných tenisek. A ty naopak fungovaly hned od začátku skvěle a staly se oblíbeným produktem i mezi zákazníky. Postupně se portfolio produktů rozšířilo a dnes čítá na 40 různých typů obuvi, oblečení a doplňků.

Cílem Bohempie je ekologická a sociální udržitelnost v módě, kterou nosíme. Hlavní misí je rozšířit téměř zapomenuté konopí zpět do našich životů. “Lokálnost je pro nás jeden z hlavních principů, ačkoli to není vždy jednoduché a někdy je hodně časově náročné jí dosáhnout. V tom je proces naší výroby unikátní. Nejedná se tedy o levnou pracovní sílu ani o neekologický import nebo nekvalitní produkci z Číny,” říká zakladatel Tomáš Rohal.

 

nomadshempwear.com

Příběh této značky začal už v roce 2000 na zadní části malého dodávkového vozu jen s několika rolemi látky a šicím strojem. Zakladatelé spoléhali na přátelé, kteří jim poskytli své obývací pokoje k práci na tvorbě konopné módy. Kočovný život je ten tam, značka se vypracovala na mezinárodní podnik vyvíjející odolné tkaniny z konopí, sóji či bambusu.

 

thtc.co.uk

The Hemp Trade Company produkuje konopnou modu už od roku 1999. Na přelomu tisíciletí stala jednou z nevyhledávanějších značek ve Velké Británii a postupně se ji podařilo dobýt zbytek světa. Najdete zde oblečení s motivy streetartových umělců. Chcete-li být ještě originálnější, vyrobí vám modu na míru. THTC byla před třinácti lety nominována na britské Fashion Awards, dnes ji lze bez nadsázky zařadit ke světové špičce konopné oděvní produkce.

 

   Fotografie: Bohempia.com, The Hemp Trade Company

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose