up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Řepka i Nedvěd přišli o miliony, neměli spolehlivého bankéře, říká tenista a bývalý bankéř

12.07.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Z vrcholového sportovce se stal finančním poradcem a následně expertem na zdravotnictví. Nyní se Karel Nováček vrací do světa financí.

Tenisem dokázal vydělat skoro čtyři miliony dolarů. Z vrcholového sportovce se Karel Nováček stal privátním bankéřem a následně expertem na zdravotnictví. Ve zdravotnictví končím, vracím se zpátky do světa financí,” hlásí někdejší elitní tenista.

Potkáváme se po téměř deseti letech. Tehdy to byl energický bankéř. Měl v mobilu čísla na tenisové legendy Björna Borga nebo Borise Beckera. Chodil na tenis s někdejším prezidentem Václavem Klausem i expremiérem Mirkem Topolánkem. Klienty lovil po večírcích, na golfu nebo při tenisovém utkání, ale jména bohatých sportovců, kterým se stará o peníze, úzkostlivě tajil. O své práci a plánech mluvil nadšeně. Stejně jako nyní.

Hodně mluví o svých třech dětech. „Je to moje absolutní priorita, chci zůstat v Čechách, abych jim byl nablízku,” vysvětluje, proč odmítl lukrativní nabídku v dalekém Hongkongu. Prostřední syn dostudoval v Londýně finanční matematiku, nyní absolvuje sérii pohovorů a vybírá své budoucí povolání. „Když je vám dvaadvacet a děláte pohovory u společností, jako jsou J. P. Morgan, Goldman Sachs nebo Deloitte, tak to není jednoduché,” vypráví čtyřiapadesátiletý Nováček.

V současné době pracuje pro zdravotnickou skupinu Agel miliardáře Tomáše Chrenka, pro kterou má jako šéf akvizic kupovat nové nemocnice. „Není to moje parketa,” říká bez dalších podrobností ke svému profesnímu angažmá. Na podzim z něj bude opět privátní bankéř. „Zatím nemám podepsanou smlouvu, takže víc nebudu prozrazovat,” říká. A prozradit ani nechce, zda se bude starat o peníze někomu z bývalých klientů.

Když totiž končil své více než desetileté angažmá u americké banky Morgan Stanley, přestěhoval se z Floridské Boca Raton zpět do Prahy, aby začal v roce 2010 pracovat jako privátní bankéř pro tuzemskou UniCredit Bank, ze čtyřiceti sportovců, jejichž peníze které měl tehdy ve státech na starosti, s ním přešlo do nového působiště deset klientů. O jejich peníze se mohl starat dál. Všichni to byli Češi, vzpomíná.

Z milionáře žebrákem

Ve vrcholovém sportu se točí obrovské peníze. Špičkoví sportovci dokáží během krátké chvíle vydělat astronomické sumy, velmi často se ale o své nabyté jmění neumějí postarat. Právě na finanční poradenství pro sportovce se Nováček zaměřoval už od začátku své bankovní kariéry. „Obrovskou roli hraje v tomto směru agent. Když chce, aby sportovec dělal věci dobře a fungoval, tak právě agent nebo manažer musí dotyčnému umět vysvětlit, že není v jeho zájmu, aby měl čtyři auta. A to se neděje,” tvrdí Nováček. „Vždycky bude určité procento sportovců, kteří ty peníze nezvládnou, je to i systémem fungování sportovních manažerů a samozřejmě výchovou v rodině,” myslí si.

Vždycky bude určité procento sportovců, kteří ty peníze nezvládnou,
je to přístupem sportovních klubů, je to i výchovou v rodině.”

Žádné sportovní zkrachovalce prý mezi svými klienty neměl. Ale potvrzuje, že poměrně velké procento sportovců se po podpisu lukrativní smlouvy začne chovat nesmyslně. Utrácí za naprosto zbytečné a nepotřebné věci. A na konci je nejen prázdná peněženka, ale i dluhy. Řeč přišla i na někdejšího špičkového fotbalistu a jednoho z nejuznávanějších obránců v historii českého fotbalu, Tomáše Řepku. Během hvězdné kariéry v italském klubu ACF Fiorentina či anglickém West Ham United dokázal Řepka vydělal stovky milionů korun. Během pár let se z něj ale stal člověk, který se topí v dluzích, neplatí alimenty a ve vězení si odpykává trest 2,5 roku za zpronevěru a zakládání falešných erotických inzerátů matce svého syna. „Nevím, čím vším si Tomáš Řepka musel projít, ale nechat se tahat každý den bulvárem, to přeci i člověk, který nemá moc inteligence, musí pochopit, že to není dobrý.” myslí si Nováček. „A s tím souvisí i další věci, jako třeba to, jací lidé se na vás nalepí,” dodává.

Nikdo z klientů, kterým Nováček coby bankéř spravoval miliony, neprodělal. „Často jsem od sportovců slyšel, jak jim někdo řekl, že má neskutečný byznys, garantovaný výnos, a chce, aby se stal partnerem. Na to jsem jim vždycky odpověděl, že když je to tak super byznys, proč to teda nabízí někomu jinému? Proč si sám nepůjčí od banky? Banka mu asi nepůjčila. A proč asi?“ A zmíní i více než deset let starý investiční průšvih fotbalisty Pavla Nedvěda. Nedvěd i Řepka přišli o miliony, protože neměli možnost konzultace svého rozhodností s dobrým finančním poradcem, a v případě Pavla Nedvěda to mohlo být i selhání jeho agenta, myslí si. „Říkám, že fotbalista Pavel Nedvěd, který před lety utopil s pomocí svých vypečených kamarádíčků miliony v dřevařské firmě, se mohl takové situaci snadno vyhnout. Stačilo mít spolehlivého osobního bankéře,” poznamenává Nováček.

Investice? Nejlépe do dětí

Na tenis se prý dostane dvakrát týdně. „Je to zaručený způsob, jak vypnout, jak si odpočinout,” říká rodák z Prostějova. Tenisovou raketu vzal poprvé do ruky v šesti letech. V roce 1991 se stal osmým nejlepším hráčem světa. Tehdy se mu podařilo vyhrát tři antukové turnaje za sebou a shodou okolností ve finále vždy porazil švédského tenistu Magnuse Gustaffsona. „To byly nejhezčí a nejúspěšnější momenty mého tenisového života,“ vzpomíná. V roce 1994 se dostal do semifinále US Open a dvakrát si zahrál čtvrtfinále French Open. Podařilo se mu vyhrát třináct turnajů ATP a na prize money vydělat 3 730 tisíc dolarů.

Přehoupnout se na kariérní příčku bankéře ovšem nebylo pro Nováčka vůbec jednoduché. Díky kariéře profesionálního sportovce sice měl spoustu kontaktů, jenže vzdělání v oboru financí žádné. Začínal v podstatě od nuly. Když v roce 1996 ukončil tenisovou kariéru, začal studovat a v roce 2000 měl všechny potřebné licence. „Ve třiceti jsem musel začít studovat ekonomii, po letech jsem se vlastně vrátil do školy. Byl to stres. V Americe potřebujete pro každý stát samostatnou licenci. Já ji měl pro sedmnáct zemí a nakonec jsem je ani všechny nevyužil,“ vzpomíná.

Pokud jde o investování, je velmi konzervativní. „V podstatě to, co radím svým klientům – být konzervativní – dělám i se svými penězi,“ prohlašuje. Manželství se mu rozpadlo, nyní se snaží věnovat hlavně svým dětem, a právě do dětí prý v současné době nejvíce investuje. A chystá se na svojí další pracovní etapu ve financích.

Karel Nováček (54)

Rodák z Prostějova, někdejší profesionální tenista, bývalý privátní bankéř a v současné době šéf akvizic zdravotnické společnosti Agel. Vyhrál třináct turnajů ATP ve dvouhře, zahrál si semifinále US Open (1994), v roce 1991 byl ve světovém žebříčku osmý. Po ukončení sportovní kariéry působil deset let jako finanční poradce u banky Morgan Stanley na Floridě v USA, od února 2010 pracoval jako bankéř UniCredit Bank v Praze. Má české i americké občanství.

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose