up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Řekni si o pomoc. Projekt, který má zlepšit komunikaci o duševním zdraví

26.10.2020 / AUTOR: Redakce

Duševní nemoc, syndrom vyhoření, závislost na alkoholu, exekuce nebo dluhové pasti. Nejste na to sami, vzkazuje autor iniciativy Řekni si o pomoc Jonáš Motyčka

ZDROJ: Striking picture, Petr Mamula

Víte, že 21 procent lidí v České republice trpí nějakou formou duševního onemocnění? A letošní rok ve světle pandemie a následných vládních restrikcí, které jsou pro mnohé z nás nesmírně stresující, by se mohla tato nebezpečná čísla ještě dále zhoršit. S tímto problémem se nyní rozhodl pracovat projekt Řekni si o pomoc. Autorem iniciativy, která si klade za cíl upozornit na nutnost komunikace o duševním zdraví, je Jonáš Motyčka.

V dnešní době se klade velký důraz na řešení zejména těch fyzických problémů. V televizi jsou běžné reklamy na podporu hubnutí, zabránění inkontinence či zlepšení erekce, přitom vnitřnímu světu se společnost tolik nevěnuje a tabuizuje ho.

Chceme to změnit a otevřít tohle téma, aby bylo stejně cool mluvit o tom, že si člověk zašel k terapeutovi, jako že si šel zaběhat. Aby například zaměstnavatelé nenabízeli jen benefity ve formě pomoci našemu fyzičnu, ale i typ určené ke zlepšení duševního zdraví. Tedy nejen welness, fitko, ale třeba i terapie, dušení hygiena. Aby zkrátka člověka okolí ocenilo, že se stará o svoje duševní zdraví, to je totiž mnohdy důležitější než zdraví fyzické. V tuto chvíli je téma duševní nestability zahaleno stále stigmatem,” popisuje hlavní cíle Jonáš Motyčka.

 

Pojďme společně vytvořit ve společnosti komfortní prostor, aby se lidé nebáli bavit se o svých trápeních, které nejsou na první pohled viditelné, o svém vnitřním světě. Říct si o pomoc neznamená  slabost.

 

Cílem projektu je odtabuizovaní okruhů, které se v dnešní době často berou jako životní prohry. Patří sem duševní nemoci, syndrom vyhoření, závislosti, exekuce nebo dluhové pasti. Lidé se zřídka kdy s těmito věcmi svěřují a většinou pod tíhou studu se je snaží zastírat. Obrovský tlak dnešní doby na výsledky a na spokojený život nedává prostor pro chyby a jejich následné napravení. Právě ale komunikace o problémech, které často vedou ke zhroucení či dokonce sebevraždám, má za následek cestu k jejich řešení. „Chceme, aby lidé se stejnou vervou jako berou útokem fitness centra po Vánocích, dbali i o svůj vnitřní svět, své duševní zdraví,” říká Motyčka. Projekt financuje z vlastních zdrojů a z prostředků soukromých dárců.

Nyní navíc v době pandemie je víc než důležité, upozorňovat na možnosti řešení problémů týkající se duševní nepohody. Do našich životů se vkrádá nejistota a úzkost, situace kolem omezení je pro nás nová a pro mnohé velmi skličující. „Proto je nutné se neuzavírat do sebe a mít na paměti, že vždy je zde řešení a nejste na to sami,” uzavírá Jonáš Motyčka.

 

Přenos s Českou televizí

Na 30.10. je připravena speciální série rozhovorů, které bude přenášet Česká televize. Probíhat budou v Kongresovém centru Praha. Zcela symbolicky blízko Nuselského mostu, který je nechvalně proslulým symbolem sebevražd, tedy toho, jak nejhůře může skončit duševní nemoc.

 

Kampaň

Aby autor kampaně upozornil na fakt, že problémy týkající se duševního zdraví, závislostí a dluhů, nejsou na první pohled vidět, vytvořil unikátní vizuální s fotografiemi od Striking pictures. Ty bude možné vidě od listopadu po celé Praze. My přinášíme ochutnávku v galerii.

 

Webové stránky

Webové stránky www.reknisiopomoc.cz budou sloužit k propojování na organizace, které mají potřebnou odbornost. „My sloužíme pouze jako rozcestník. Na pár kliků se dostanete ke skvělým ověřeným organizacím, odborníkům na duševní zdraví, závislosti a předlužení,” vysvětluje Jonáš Motyčka.

 

Chceme, aby každý, kdo se s kampaní ŘEKNI SI O POMOC setkal, si vyšetřil alepoň jeden večer v týdnu a promluvil si se svými nejbližšími, kamarády, rodinou. Vypnul televizi, odložil telefon a projevil zájem o druhé, tím, že se jich zeptá, jak se cítí, jak jim je uvnitř, co se jim honí hlavou, zda jim může s něčím pomoct.

 

 

   Fotografie: Striking picture, Petr Mamula

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose