up_icon

Téma

facebook twitter mail

Konec plýtvání v nedohlednu. 
Každý Čech loni vyprodukoval
351 kilogramů odpadu, říká studie

23.11.2020 / AUTOR: Tereza Peřinová

O udržitelnosti se mluví čím dál častěji, nejnovější průzkum však dokládá, že situace se zhoršuje.

ZDROJ: Unsplash.com

Každý den plníme odpadkové koše. Používáme spoustu energie a zdrojů. A také jimi plýtváme. Mnohem víc než kdy dříve. Existuje přitom spousta drobností, které nám pomohou žít doma šetrněji. K životnímu prostředí i k naší peněžence.

Ačkoliv se o udržitelnosti mluví čím dál častěji, nejnovější průzkum obchodního domu IKEA ukazuje, že situace se spíše zhoršuje. V roce 2014 například mylo nádobí pod tekoucí vodou 31 procent Čechů, nyní tento počet vzrostl na 36 procent. Z dvaceti procent na 31 procent se také zvýšil počet lidí, kteří každý týden vyhazují nespotřebované jídlo. Studie porovnávala situaci z roku 2014 s tím, jaká je současnost.

Většina lidí v Česku by chtěla žít udržitelněji, neplýtvat zbytečně, nevyhazovat tolik jídla a obecně snížit produkci odpadu. Vidí ale spoustu překážek. Ve snaze o zlepšení situace se cítí osamoceni, nevědí, co mají změnit, nebo prostě nechtějí obětovat své pohodlí,“ říká za IKEA manažer pro trvalou udržitelnost Vladimír Víšek.

Nejvíc se podle dostupných informací plýtvá jídlem. Podel některých dat se celosvětově vyhodí až třetina jídla. To je 1,3 miliardy tun potravin. Jen v rámci Evropské unie to je 88 milionů tun. IKEA ve svém průzkumu zjistila, že průměrný Čech loni vyhodil 351 kg směsného odpadu. Jinými slovy celá republika vyprodukuje 3,5 milionu tun odpadu za rok.

Omezte odpad v kuchyni

Při cestě za udržitelnějším životem existuje mnoho rezerv, ve kterých se můžeme zlepšovat. Přitom se jedná o malé a jednoduché kroky, které když se sečtou, mají obrovský pozitivní vliv. Třeba zmíněné plýtvání potravinami může každý z nás velmi rychle snížit. Stačí, když v kuchyni zavedete jednoduchá pravidla.

V dobře uspořádaných skříňkách a ledničce hned uvidíte, co doma máte, a co potřebujete dokoupit. Schovávejte si účtenky a označte si na nich potraviny, které vyhazujete, abyste měli přehled o odpadu.

Už jste někdy uvařili správné množství těstovin? Asi ne, že? Zbytky ale můžete jednoduše uložit do krabičky na jídlo a sníst později.

Výprava na farmářské trhy může být někdy natolik bohatá, že si ze zakoupeného ovoce a zeleniny můžete udělat kompoty a další dobroty na celý rok.

Zbytky jídla jsou skvělé, ale kdo by chtěl dojídat fazolovou polévku pět dní po sobě? Když zbytky uložíte do krabičky a zamrazíte je, budete je mít v případě potřeby okamžitě k dispozici.

Šetřete energie i peníze

Udržitelnější životní styl rozhodně nemusí být nic náročného ani drahého. Právě naopak. Stačí například sušit prádlo venku na šňůře místo v sušičce, zhasínat světla nebo zapínat myčku a pračku jen tehdy, když jsou opravdu plné. Jen samotným sušením prádla na sušáku snížíte uhlíkovou stopu o čtyři procenta ještě ušetříte peníze za elektřinu.

Když se budete sprchovat maximálně 3 minuty, snížíte spotřebu vody až o 50 litrů za den. Pokud ale máte přece jen raději delší sprchování, použijte umyvadlové a sprchové baterie, které umí snížit spotřebu vody až o 50 procent.

LED žárovky spotřebují až o 85 % méně energie a vydrží dvacetkrát déle než běžné žárovky. I to jsou hlavní důvody, proč zažily za posledních šest let takový boom a dnes je v domácnosti používá 82 % Čechů. Není nic jednoduššího, než když doma vyměníte klasické žárovky za LED.

Látková taška nad zlato

Věděli jste, že přibližná doba, po kterou lidé používají plastovou tašku před tím, než ji vyhodí, je pouhých 12 minut. Na planetě pak ale zůstává stovky let. Pořiďte si raději látkovou tašku na opakované použití. Přichystejte si ji doma blízko dveří, ať ji nezapomenete vzít s sebou.

V obchodech zkuste nakupovat bez obalu. Místo toho si odneste ovoce a zeleninu domů v bavlněných sáčcích. A když ovoce a zeleninu doma v síťovkách zavěsíte, vydrží vám déle, což vám pomůže snížit plýtvání potravinami.

Planeta fandí kutilům

Udržitelnější životní styl je především o našem přístupu – k potravinám, věcem i energiím. Není potřeba věci primárně vyhazovat, stačí se zamyslet nad tím, jestli bychom je nemohli použít na něco jiného. Ze starého prostěradla můžete ušít látkové sáčky na potraviny. Z rozbitého hrnečku zase můžete vytvořit originální květináč na sukulenty. Dávejte věcem druhou šanci. Planeta vám poděkuje.

 

   Fotografie:  Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose