up_icon

Téma

facebook twitter mail

Vydělám až 200 tisíc měsíčně, říká obří panda ze Staromáku

31.07.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Vedení Prahy považuje gigantické maskoty zvířat za vizuální smog a hodlá je zakázat.

Je vedro na omdlení. Při pohledu na třímetrové postavy pand, ledních medvědů a krtka, jak poskakují na Staroměstském náměstí přemýšlím, kdo může v takovém kostýmu během parného léta vydržet. „Je jim v tom líp než nám tady venku,” říká mi starší muž stojící vedle obřího krtka. Plyšový kostým je nafukovací a má dobré odvětrávání, vysvětluje mi, zatímco se dcera fotí s oblíbenou pohádkovou postavou.

Na otázku, čí je kostým krtka, muž nereaguje a raději vyzývá postávající cizince, ať se jdou také vyfotit. Obří zvířecí maskoti se producírují v okolí Staroměstského a Václavského náměstí. Baví lidi, pózují s nimi na fotkách a kasírují za to peníze. Každý prý může zaplatit, co uzná za vhodné, stihne ještě muž utrousit směrem ke mně.

Nejvíc vydělává panda

Dvě Asiatky hází do plastového kýble s nápisem „tips“ za fotku s gigantickým černobílým medvědem papírovou stokorunu. Bruneta postávající vedle pandy stokorunu sebere a uloží do ledvinky, co má přes rameno. V nádobě zůstanou jen mince. Když se zeptám, zda je papírová stovka běžným platidlem za fotku, nereaguje. Po chvíli přistane v kasičce padesátikoruna a následuje desetieurová bankovka.

Nádoba na peníze, která je umístěna před dvojicí pandy a ledního medvěda, nemá na rozdíl od ostatních víko a lze tedy snadno vidět, kolik tam lidé házejí peněz. Za hodinu se tam sešlo přes tisíc korun.

Vydržet se v kostýmu dá bez pauzy i dvě hodiny, záleží na tom, jak vydrží kompresor,” říká mi silným ruským přízvukem mladík, kterého se nám podaří odchytnout Na Můstku, zrovna když vylézá ze svého kostýmu pandy. Na Staroměstském náměstí se s námi nikdo z mladíků vystupujících v převlecích bavit nechtěl. Pauzu prý děla maximálně na patnáct minut. Maskot dokáže za den vydělat okolo šesti a půl tisíce, tvrdí. Největší zájem je prý o pandu, ta umí vydělat i dvojnásobek, říká trochu nervózně.

Při 6,5 tisících za den může jedna panda vydělat za měsíc včetně víkendů skoro 200 tisíc, spočítám si v duchu. A hned se mladého muže ptám, kolik z těch vydělaných peněz dostane on. Nereaguje a souká se zpátky do svého pandího kostýmu. A nereaguje ani na dotaz, jak se k té práci lze dostat. V médiích se totiž objevila informace, že tenhle byznys ovládají Ukrajinci.

„Omlouvám se, ale psali mi i z jiných redakcí, nedal jsem a nedám o tom rozhovor,” říká Ondřej Šolek, který se nedávno chlubil na sociálních sítích tím, že si práci v kostýmu medvěda vyzkoušel. Následně o své neochotě o této zkušenosti mluvit napsal prohlášení na svém veřejném facebookovém profilu. „Nikomu bych nedoporučoval napodobovat to, co jsem dělal, ulice má svoje zákonitosti,” píše mi bez dalších detailů.

Turisté nadšení, magistrát zuří

Plyšová zvířata v nadživotní velikosti se začaly v centru Prahy objevovat už loni. Turisté jsou nadšeni. Každý se chce vyfotit. U pand, medvědů a krtka se vylidnil prostor pouze v poledne, kdy se davy turistů přesunuly před orloj, aby si prohlédly figurky dvanácti apoštolů.

Vedení Prahy považuje gigantické maskoty za vizuální smog a hodlá je zakázat. Už několik měsíců řeší, jak zákaz přesně naformulovat, aby nepoškodil klasické pouliční umění. Nyní přichází s návrhem nové vyhlášky.

Vyhlášku právě teď připomínkují městské části, na zastupitelstvu bych ji ráda předložila ke schválení hned v září. Všechny zaslané připomínky městských částí budeme velmi pečlivě probírat a snažit se najít kompromisní řešení,” říká radní pro kulturu Hanka Třeštíková z Magistrátu hlavního města Prahy. „Vyhlášku jsem formulovala šířeji a městské části nám pomohou nastavit mantinely, v jakých místech je pouliční umění vítané,” dodává.

Kromě zákazu převleků v nadživotní velikosti chce Třeštíková zakázat i jakékoli převleky za postavy či zvířata z filmů. „Chceme rozlišit, co je a co není umění, podle mého to jednoznačně nejsou převleky samy o sobě, ty jen zastiňují, jak je v Praze centrum krásné. Jsem si jistá, že bez pand, krtků a medvědů se bude Praze dýchat lépe. Mým cílem je najít skrze vyhlášku způsob, jak pouliční produkci zkvalitnit, a zároveň prostor, kde umění neomezuje místní,” říká Třeštíková.

Pavel Čižinský coby starosta Prahy 1, které se téma si nejvíce týká, označuje obří pandy za hloupou atrakci, která zamořuje město. K vyhlášce se chce vyjádřit až po skončení připomínkového řízení, což by mělo být během dvou až tří týdnů.

Krtek zmizí, tučňák zůstane

Pouliční umění vyhláška definuje jako busking. Umělcům chce Třeštíková novou vyhláškou o buskingu usnadnit fungování například tím, že budou smět zabrat o něco větší prostor ke svému představení, než nyní. Vyhláška se dotkne i muzikantů. Pikola a hoboj už nebudou na seznamu zakázaných nástrojů. A saxofon zase zmizí ze seznamu nástrojů, na které bylo třeba používat dusítko. Nová pravidla také určí, kde přesně mohou umělci používat tranzistorová zesilovací zařízení.

Zájem o focení obřích pand jsem sledovali poslední červencové úterý. Jen kousek od třímetrových plyšáků stála osamocená postava v převleku tučňáka vysokého ani zdaleka ne dva metry. Aktivně vybízela kolemjdoucí k focení. Mezi půl jedenáctou a třetí hodinou odpolední se u tučňáka nezastavil nikdo a v porovnání s gigantickými pandami působil dost zoufale. Zatímco ale tučňák podle nové vyhlášky smí na Staroměstském náměstí zůstat, jeho obří konkurence bude muset zmizet.

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose