up_icon

Inspirace

facebook twitter mail

Natrhejte si lékárničku. Tyhle bylinky u vás doma nesmí chybět

26.08.2020 / AUTOR: Petra Eliášová

Zkuste letos vyzrát na podzimní neduhy s pomocí přírody.

Léto ještě neřeklo zdaleka své poslední slovo, ale chladné večery a mlhavá rána už dávají tušit, že sychravé podzimní dny na sebe nedají dlouho čekat. A s nimi i padající listí, plískanice, nekonečné ranní dopravní zácpy a ucpané nosy. Zkuste letos vyzrát na podzimní neduhy s pomocí přírody. Houbaření, procházky přírodou i práce na zahrádce skýtají ideální příležitost k doplnění domácí lékárničky.

 

KONEJŠIVÁ MATEŘÍDOUŠKA

Zemřela matka a do hrobu dána, siroty po ní zůstaly, i přicházely každičkého rána
a matičku svou hledaly. Také vám tato nestárnoucí klasika Karla Jaromíra Erbena naháněla v dětství hrůzu? Představa mrtvé matky, vtělené do léčivé byliny, nedělá mateřídoušce zrovna dobré jméno. Hoďte za hlavu povinnou školní četbu a využijte blahodárných vlastností omamně vonící léčivky na maximum. Šálek mateřídouškového čaje přispívá k duševní pohodě, pomáhá proti kašli a usnadňuje trávení. Případné přebytky můžete využít k výrobě sirupu proti kašli nebo jako plnivo do polštářku, díky kterému nebudou mít noční můry šanci. Maximálních léčivých účinků dosáhnete, pokud se na sběr vydáte za slunného dne.

 

SUPER LÉČIVÁ PAMPELIŠKA

Milované kytičce všech dětí, včel a čmeláků nemohou zahrádkáři přijít na jméno. Poletující chmýříčka smetánky lékařské jim spíše než romantické baletní sukýnky evokují hodiny strávené likvidací obtížného plevele. Pampelišku lze bez nadsázky nazývat super potravinou. Prospěšné látky obsahují její květy, listy a především kořen. Ideálním obdobím pro jeho sběr a sušení je právě srpen. Svíravě hořká chuť představuje zdravou alternativu k ranní kávě. Obsažené třísloviny dokonale pročistí střeva, regulují hladinu krevního cukru, zatočí se záněty i zákeřným rakovinným bujením. Sušené květy a listy zpestří jídelníček morčatům či králíkům.

 

POSTRACH ŠKŮDCŮ VRATIČ OBECNÝ

Usídlili se vám v šatníku moli a jejich vzdálení příbuzní vám okupují spižírnu? Vyzbrojte se kapesním nožíkem a svačinou a vyrazte vstříc polním cestám, lemovaným až půl druhého metru vysokými exempláři vratiče obecného. Výluh ze žlutých kvítků uleví vašim pokojovým květinám od mšic, domácí mazlíčky zbaví blech, sušená kytice vystaví stopku komárům, molům i mouchám. Místo, kde natrháte bylinku vybírejte extra pečlivě. Vratič dělá čest svému jménu a tam, kde jste jej utrhli, vás osud zcela jistě  ještě někdy zavane.

 

LESNÍ DOKTORKA BRUSINKA

Zkušení houbaři vědí, že ne vždy se podaří odejít z lesa s košíkem plným hříbků. Zvyšte své šance na úspěch a kromě křemenáčů, lišek, žampionů a smržů zkuste upřít svůj zrak do borůvčí. S trochou štěstí z něj na vás zasvítí červené brusinky. Blízké příbuzné borůvek jsou dokonalou zásobárnou antioxidantů. Nasušené je můžete použít jako prevenci zánětů močového měchýře, srdečních onemocnění nebo pro doplnění střevní mikroflóry.

 

DIVIZNA SE V KAŠLI VYZNÁ

Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala. Soužení Křemílka a Vochomůrky se semínkem divizny zná důvěrně již několikátá generace dětí. Suchý i vlhký kašel, zánět průdušek, bolest v krku i podzimní nachlazení zmizí jako mávnutím kouzelného proutku po vypití medem vonícího odvaru z květů divizny. Sušené listy snižují otoky nohou a ulevují bércovým vředům. Pro sběr květů si přivstaňte a natrhejte je těsně po rozvinutí a nezapomeňte nechat pár kvítků také čmelákům. Pro jejich sosáčky je nektar z divizny stejně lahodný jako menu v michlinské restauraci.

 

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose