up_icon

Inspirace

facebook twitter mail

Na zádech gigantické želvy. Milujete-li sci-fi a fantasy, tyto knihy musíte znát

19.10.2020 / AUTOR: Petra Eliášová

Nezoufejte nad karanténou a užijte si poklidné večery nad knihou.

ZDROJ: Archív

Doléhá na vás nepříjemně lezavé podzimní počasí a na kulturní zážitky si musíte, vzhledem k vládním opatřením, nechat na nějaký čas zajít chuť? Nezoufejte a užijte si poklidné večery nad knihou. Ideálně takovou, která  vám dá zapomenout na chmury a vtáhne vás do světů, kde slovo nemožné neexistuje.

1. ÚŽASNÁ ZEMĚPLOCHA – TERRY PRATCHETT

Čestné první místo naší hitparády patří Siru Terry Pratchettovi, nejen za nekonečnou představivost, vytrvalost s jakou oblažuje své věrné čtenáře dalšími literárními skvosty, ale v neposlední řadě i za originální image, dokonale souznící s jeho alter egem – potrhlým kouzelníkem Mrakoplašem. Do světa, ležícího na zádech gigantické želvy, vás v Barvě kouzel uvítá neurotický Mrakoplaš, genderovou nevyváženost kouzelnického světa představí stařičký kouzelník Kšaft z Čaroprávnosti a s lehce morbidním Mortem se přesvědčíte, že posílat smrtelníky na věčnost je práce značně nevděčná.

2. MARŤAN – ANDY WEIR

Také jste v kině se zatajeným dechem sledovali, jak se chlapecky roztomilému Matu Damonovi podaří vybruslit ze šlamastyky vesmírných rozměrů? Strhující drama s typicky hollywoodsky melodramatickým koncem patří mezi to nejlepší co se v posledních letech na poli science-fiction urodilo. Nemusíte se bát, že by kniha jen otrocky kopírovala děj filmu. Právě naopak! Dočkáte se množství technických detailů, nekorektního humoru i lehce odlišného závěru. Astrolog Mark Watney vás přesvědčí o tom, že být první nemusí vždy nutně znamenat výhru.

3. STOPAŘŮV PRŮVODCE GALAXIÍ – DOUGLAS ADAMS

42. Ano, tak zní univerzální odpověď na otázku života, vesmíru a tak vůbec. Jste naladěni na podobné vlně třeskutě suchého humoru? Pak přijměte pozvání na putování po Galaxii. Když hrozí vaší planetě záhuba a váš dům zanedlouho padne za oběť intergalaktické dálnici, nezbývá než popadnout ručník, kartáček na zuby a Stopařova průvodce Galaxií a přivřít oči nad tím, že váš hospodský kumpán má možná o kolečko navíc. V Restaurantu na konci Vesmíru po šesti kouscích hořkého piva se dozvíte, že není třeba obávat se konce světa – ten už totiž byl – a že nic necestuje rychleji než světlo, s výjimkou špatné zprávy, ta si žije vlastním životem.

4. METRO 2033 – DMITRY GLUKHOVSKY

Temný postapokalyptický román má grády a ztělesňuje noční můru všech klaustrofobiků. Jaderný výbuch 3. světové války srovnal městské aglomerace se zemí a hrstka přeživších našla útočiště v útrobách megalomanského atomového krytu, zbudovaného v prostorách moskevského metra. Nezávislé kmeny tu obchodují se zbožím, vytváří fanatické sekty a bojují proti mutantům, číhajícím v podzemních tunelech, to vše za doprovodu hlasu, který vás dovede k šílenství. Na nebezpečnou pouť za nadějí se spletí chodeb vydá mladičký Artyom, aby po nadzvednutí poklopu, vedoucího na povrch, zjistil, že chladnokrevnými zabijáky možná nejsou ti, kterých se nejvíc obával.

5. READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ – ERNEST CLINE

Mrazivě současný výhled do roku 2045, kdy všudypřítomné ekonomické a energetické problémy ženou lidstvo do náruče virtuální reality. V uměle dokonalém světě herního systému OASIS můžete zapomenout na problémy a  žít, pracovat i bavit se bez zbytečných starostí. Zdánlivě poklidnými životy hráčů otřese zpráva o úmrtí zakladatele herního světa. Ten po sobě zanechal miliardové dědictví, připravené pro toho, kdo dokáže rozluštit sérii důmyslně zašifrovaných hádanek. Hra může začít a o akci rozhodně nebude nouze! Strhující závěrečná jízda ve vás kromě skvělého čtenářského zážitku zanechá i mnoho témat k zamyšlení.

 

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose