up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Levné letenky i nové destinace. Troufnete si? Víme, kde potřebujete test na covid 19

08.08.2020 / AUTOR: Redakce

Strávíte letošní léto doma? Anebo uvažujete, že přeci jen vycestujete do zahraničí? Máte jedinečnou příležitost.

ZDROJ: Unsplash.com

Strávíte letošní léto doma? Anebo uvažujete, že přeci jen vycestujete do zahraničí? Máte jedinečnou příležitost. Žádné přecpané pláže a letenky za hubičku. Ve snaze nalákat nové cestující spustily nízkonákladové aerolinie nečekaně atraktivní nabídku.

Nové destinace a levné letenky jsou ovšem vykoupené nemalou komplikací. Při návratu do Česka totiž z některých zemí musíte mít negativní test na koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid 19. A v případě vybraných destinací potřebujete negativní test dokonce už při vstupu do země. Informace, u kterého státu testy potřebujete, se přitom mohou měnit ze dne na den. Troufnete si?

Maďarské nízkonákladové aerolinie Wizz Air oznámily minulý měsíc novou linku mezi Prahou Larnakou, která léta od srpna. Do třetího největšího města Kypru se dostanete od prvního srpna dvakrát týdně. Odlet z Prahy do Larnaky sice nenabízí úplně atraktivní čas, start je ve 21:55 a přílet do Larnaky je v 02:20, na druhou stranu ale zpáteční letenku lze sehnat za tisíc korun.

Nově Wizz Air ještě propojily Prahu s Tiranou, do hlavního města Albánie létají dvakrát týdně a zpáteční letenku lze pořídit rovněž za tisícovku. Po návratu z Albánie do Česka je ale nutno nahlásit svůj vstup do České republiky krajské hygienické stanici a do 72 hodin předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na Covid 19. Anebo podstoupit karanténu. Toto opatření platí také pro návraty ze všech zemí, které nejsou v seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy uvedené. Týká se to většiny mimoevropských zemí.  

V případě Kypru zase musíte mít negativní test už při vstupu do země. Stojí za to panenská příroda a překrásné pláže s tyrkysově čistým mořem bez lidí?

Třetí novou destinací, kterou Wizz Air spustily, je bulharská Varna. Do Bulharska i zpět přitom mohou Češi cestovat bez omezení, vyžadovány nejsou testy na koronavirus ani karanténa.

Pozadu nezůstávají ani konkurenční Ryanair. Tyhle aerolinky spustily z Prahy dva nové lety. Minulou sobotu poprvé odletělo letadlo do západokyperského Pafosu a tento týden vypravila společnost Ryanair první let do Košic. Na Slovensko se se Ryanair dostanete vždy v pondělí a v pátek, na Kypr pak v úterý a v sobotu. Nejlevnější zpáteční letenku do Košic sežene za necelých 1200 korun, na stejné ceně začínají i nejlevnější letenky na Kypr.

Test na covid 19 lze v Česku pořídit už za cenu 700 korun, jak jsme se o tom sami přesvědčili. Většina aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožní nastoupit do letadla již v místě odletu. Při příletu musí všichni cestující vyplnit dotazník a podepsat souhlas s dodržováním nutných opatření.

Situace se přitom mění doslova každý den. Nejnověji zařadilo Slovinsko Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy SARS-CoV-2. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždíte, omezení se na vás nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin, jak informovalo na webu české ministerstvo zahraničí. Lidé, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test.  

Aktuálně zavedlo omezení pro Čechy ještě Norsko. Od včerejší půlnoci musejí po vstupu do této skandinávské země strávit deset dní v karanténě. Oslo zařadilo Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do červené kategorie na svém semaforu kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace.

Veškeré aktuální informace včetně seznamu zemí s nízkým rizikem při návratu do Česka zveřejňuje na svých stránkách ministerstvo zdravotnictví. Jak si vede z hlediska rizikovosti Česká republika u ostatních států je třeba sledovat oficiální stanoviska úřadů v místě, kam cestujete. Najdete tam i mnoho dalších užitečných věcí. Například Albánie zveřejňuje i aktualizováný seznam, kde si můžete nechat udělat test na covid 19. Šťastnou cestu!

 

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose