up_icon

Události

facebook twitter mail

Olympiáda v Tokiu se blíží. Čechům už zbývá jen desetina lístků.

02.07.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Atletika za desítku, na plavání za sedm a půl tisíce. Ceny za vstupenky na letní olympiádu jsou od pár stovek až do 65 tisíc.

Už jste si objednali vstupenky na letní olympijské hry, které startují příští léto v Tokiu? Pokud ne a máte to v plánu, rozhodně byste neměli váhat. O lístky je velký zájem, navíc Česko jich zřejmě nebude mít k dispozici tolik, jako na minulých olympiádách. Český olympijský výbor hlásí, že více než devadesát procent vstupenek určených pro veřejnost už je rezervováno. Oficiální prodej přitom začal teprve dvacátého června.

V prvním kole jsme požádali o více než 6000 vstupenek, dostali jsme čtyři tisíce. To ale zahrnuje i vstupenky například pro sportovní federace,“ říká manažerka ticketingu Českého olympijského výboru Blanka Konečná. Ze zmíněného balíku čtyřech tisíc lístků jistých pro Česko je zhruba třetina určená pro olympijský výbor a sportovní kluby či federace a to podle účasti sportovců na olympiádě. Zbytek, tedy něco okolo 2,5 tisíce vstupenek, šel do prodeje veřejnosti. Česko má dva oficiální prodejce. Cestovní agenturu Invia a společnost IB Travel, což je specialistu na zážitkovou, sportovní a business turistiku.

Invia v současné době potvrzuje, že má 1500 rezervací. IB Travel hlásí bez dalších podrobností vyprodáno. „Vstupenek jsme měli dost a prakticky vše je pryč, snažíme se vyžádat další a nyní přijímáme poptávky na další vstupenky, ale bez garance, že je dostaneme,“ říká hlavní manažer IB Travel Filip Dohnálek. Vstupenky je totiž možné doobjednávat na základě poptávek, které prodejci pošlou tuzemskému olympijskému výboru a ten je následně rezervuje u organizátorů her. „Žádáme podle toho, jaké jsou poptávky. Je ale otázka, co nám organizační výbor v dalších kolech přidělí,“ vysvětluje Konečná. Češi si ale mohou koupit lístky i od oficiálních prodejců v jiných zemích Evropské unie.

Maraton za dvanáct set

Ceny jsou velmi rozmanité, od stovek korun za základní kola či kvalifikace. „Objednali jsme vstupenky na sporty, kde očekáváme českou účast nebo o které pravidelně bývá zájem,“ upřesňuje Konečná. Vstupenky na zahajovací ceremoniál začínají na třech tisících, nejdražší jsou za 65 tisíc. Závěrečný ceremoniál rovněž začíná na třech tisících, nejdražší vstupenky na ukončení her vycházejí okolo 48 tisíc korun.

Ceny v České republice jsou jednotné pro všechny prodejce, odsouhlasené organizačním výborem her.

Velký zájem je podle prodejců o plavání. Například nejlevnější vstupenku na rozplavbu 100 metrů volným stylem mužů získáte za 1484 korun, jak ukazuje ceník. Chcete-li lepší místa, pak se s cenou můžete dostat třeba na cenu lehce přes 7,5 tisíce, nejdražší jsou pak na tento sport k dispozici za 9274 korun. Semifinálové plavecké souboje v tomto stylu se prodávají za cenu od 3019 až do 24304 korun. „Snažili jsme se objednávat ty levnější, ale ne vždy jsou k dispozici a pak musíte pak vzít dražší,“ poznamenala obecně k ceně vstupenek Konečná.

Vůbec největší zájem je pak o atletiku coby královnu všech sportů. Finále ženského maratonu můžete vidět už za 1279 korun, nejdražší lístky vycházejí u ženského maratonu za 7675 korun. Semifinále běhu na sto metrů můžu zase stojí 28994, pokud si tedy připlatíte za nejlukrativnější místa, ze kterých je výborně vidět. Ale dostanete se tam i za 1484 korun. Anebo zvolíte zlatou střední cestu a koupíte si lístky za 10127 korun. Stejně cenově vychází finále trojskoku žen nebo semifinále 400 metru překážek mužů. Je třeba pamatovat na to, že nejlevnější vstupenky jsou obvykle na ta nejhorší místa.

Ceny v České republice jsou jednotné pro všechny prodejce, odsouhlasené organizačním výborem her. Vstupenky se prodávají na každý stadión v různých cenových relacích dle umístění sedadla na stadionu, ale ne vždy se podaří získat od organizačního výboru všechny vstupenky v cenách, které klient požaduje,“ popisuje složitý systém rezervací a prodeje Konečná.

Ani místo na závodišti není možné si vybrat, organizační výbor přiděluje jednotlivým prodejcům bloky vstupenek, nikdy nejsou všechny vstupenky na jeden závod či zápas v jednom místě na stadiónu, a to z bezpečnostního hlediska,“ dodává. Zájemce pouze ví, ve kterém sektoru na daném stadionu bude sedět, ale konkrétní číslo místa se dozví až pár týdnů před zahájením her.

Vstupenky jako suvenýr

Fyzicky se vstupenky do ČR dostanou až zhruba měsíc před olympijskými hrami. „Musíme si pro ně do Tokia osobně dojet,“ prozrazuje Konečná. Jako jedna z mála sportovních událostí si totiž olympiáda stále drží typ vstupenek, který nejde samostatně tisknout. Jde o takzvané souvenir tickets, s designem her, piktogramy a několika bezpečnostními prvky. Ve fyzické podobě budou mít majitelé své vstupenky k dispozici zhruba měsíc před zahájením.

V minulých letech se Česko dostalo s počtem přidělených olympijských lístků na počet někde okolo osmi až deseti tisíc kusů. Podle Konečné je ale vysoká pravděpodobnost, že se na tento počet nedostaneme. „Japonci měli o vstupenky obrovský zájem a muselo se o ně losovat, proto se oddálil celosvětový prodej,“ připomíná. Navíc cena letenky do Tokia se v průměru pohybuje od sedmnácti do pětadvaceti tisíc, což náklady na cestu výrazně zvedne, a to může dost lidí odradit.

Podle prodejců Češi v průměru navštíví tři sporty a zůstanou v Tokiu 14 dní. Celý pobyt vychází zhruba od pětašedesáti tisíc až do sto padesáti tisíc, v závislosti na programu, říkají prodejci. Celkem se na olympijské hry v japonském Tokiu, které proběhnou od 24. července do 9. srpna 2020, prodává 7,8 milionu kusů vstupenek. Soutěžit se bude ve 33 sportech a 324 disciplínách.

 

Fotografie: unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose