up_icon

Inspirace

facebook twitter mail

Chcete po pandemii nakopnout kariéru? Pět věcí, na které byste neměli zapomínat 

18.08.2020 / AUTOR: Martina Bolatzká

Berte každou situaci jako příležitost, i když se nemusí jednat o nic příjemného

Pandemie za sebou na mnoha místech nechala pěknou spoušť. Zasažen byl zejména pracovní trh, kde se spousta zaměstnanců v lepším případě musela smířit se sníženým platem, v horším případě s trvalou ztrátou zaměstnání. Podle českého statistického úřadu dopady krize pocítilo celkově až 45 procent zaměstnanců. Pro spoustu lidí tak nyní nastává čas hledání nových možností.

Pokud se tato situace týká i vás, berte ji spíše jako příležitost než jako neřešitelný problém a zkuste se řídit následujícími radami.

  1. Zastav se a přemýšlej, kam se chceš dostat

Jak jsem již zmínili, zkuste brát situaci jako příležitost, i když se nemusí jednat o nic příjemného. Nyní máte čas rozmyslet si, kudy se vydat, ujasnit si, co vás bude bavit a zkrátka si srovnat priority. To je důležité udělat, než se začnete rozhlížet po pracovním trhu. Ujasněte si, co vlastně umíte a co můžete a chcete nabídnout. „Je užitečné si vždy po čase upřímně probrat, na co máme, v čem jsme dobří, a kde máme rezervy. Usadí nás to do správné perspektivy a pomůže v dalším rozhodování. Vyplatí se tenhle seznam si napsat, pomáhá to přehlednosti a líp se vybavují myšlenky,“ potvrzuje Olga Medlíková, autorka e-booků, publikací a článků, lektorka, konzultantka a bývalá manažerka, www.olga-ebooky.cz.

  1. Dobrý životopis je základ

Pokud již máte rozmyšleno, kudy se chcete vydat, nastává chvíle pro přípravu životopisu. Pro různé pozice je dobré životopis postavit trochu jinak a vhodně zdůraznit zkušenosti relevantní k dané pracovní nabídce. Úpravu životopisu byste neměli podceňovat a měla by odpovídat požadovanému typu práce. Hledáte kreativní pozici? Nebojte se vypilovat originální grafiku. Jde spíše o konzervativní zaměstnání? Vsaďte na střízlivost. Vhodné je životopis zkonzultovat s HR odborníkem, který vám jej pomůže vypilovat k dokonalosti a zdůraznit tak co nejvíce váš potenciál.

  1. Svoboda? K nezaplacení!

Možná vás krize přiměla uvědomit si, že pracovat pro někoho už zkrátka nechcete a tíhnete spíše k vlastnímu podnikání s vlastními pravidly a volností. Vybudovat si vlastní byznys úplně od základu však není nic jednoduchého a zejména v dnešní době to může být provázeno velkým rizikem. Pokud však svému podnikatelskému záměru věříte a jste si jím jistí, jděte do toho s odvahou a nenechte se odradit pochybnostmi.

Zajímavou možností je v dnešní době crowdsourcing, model dělby práce, kdy firma nebo jednotlivec poptá řešení úkolu ve větší skupině lidí pomocí různých platforem, kde se jej ujme někdo k tomu kompetentní. Takto může člověk pracovat na sebe a vybírat si takové úkoly, které jej baví. Jde o systém, který je výhodný pro firmy, které pracovníka využívají jen, když jej opravdu potřebují, i pro tzv. crowdworkery, kteří mohou pracovat sami na sebe a organizovat si sami svůj čas. „Firmy chtějí člověka, který vyřeší jejich problém – ne člověka, který bude osm hodin sedět na svém místě,“ říká CEO myTimi Jan Skovajsa. „A zejména mladí lidé chtějí řešit problémy, ne sedět osm hodin na svém místě. Crowdsourcing je forma spolupráce, která vyhovuje oběma stranám,“ dodává. Nejčastěji se přitom touto formou řeší marketing a obchod, nicméně externisté přebírají stále širší spektrum činností.

  1. Bez vzdělání ani ránu

Další možností, která se při restartu kariéry nabízí, jsou různé formy rekvalifikací a vzdělávání. Oborem, který krizí zůstal téměř nepoznamenán, je například IT, kde je konstantní poptávka po odbornících. Jednou z možností, jak se do IT a zejména do programování ponořit je Coding Bootcamp Praha. „Mimo nadšence o programování je nyní i větší zájem o naše kurzy od dvou skupin. První jsou úplní začátečníci, kteří vnímají nedostatek IT dovedností jako překážku pro jejich budoucí kariéru. Druhá skupina jsou zaměstnanci či freelanceři pracující v oborech, o kterých se mluví jako o nejvíce zasažených Covid-19 krizí, například turismus či oborech, kterým Covid-19 uspíšil i tak blížící se sníženou poptávku jako je automotive,“ říká Jana Večerková, zakladatelka Coding Bootcamp Praha, Codingbootcamp.cz.

Vzdělávat se ale lze i jinak. Co takhle získat uznávaný titul MBA? Jde to nyní i online s pomocí tzv. micro-learningu, kterému věnujete 15 minut denně, a to díky programu Effective MBA neziskové organizace EDU Effective. „Velmi se nám líbila právě myšlenka micro-learningu, kterou jsme do našeho studia aplikovali. Srovnáváme to například s časem na sociálních sítích, kde 15 minut člověk stráví bez problému, ale většinou mu to nic nepřinese. Chceme ukázat lidem, že těchto 15 minut lze strávit daleko efektivněji,” dodal Pavel Makovský, předseda správní rady EDU Effective.

  1. Více zdrojů, vyšší šance

Hledáte-li práci, určitě neuškodí prohlédnout si největší pracovní portály a vytipovat si vhodné nabídky na nich. Často je však možné najít zajímavé nabídky i na specializovaných portálech. Například pro obor IT nyní přichází do České republiky portál No Fluff Jobs, oborový pracovní portál s největším počtem inzerátů v oboru IT v Polsku. Jako první a jediný vyžaduje zveřejnění rozsahu mezd v každé pracovní nabídce. V červenci 2020 tento portál vstoupil i na český pracovní trh. „Úcta vůči zaměstnanci je klíčem k úspěchu v každém odvětví, nejen v IT. Jedním z klíčových prvků projevu úcty v náborovém procesu je informování uchazeče o případné mzdě na dané pozici. Stejně důležité je jasně prezentovat očekávání a organizační kulturu. Nesprávná volba uchazeče pro zaměstnavatele je drahá chyba,“ říká Magdalena Gawłowska – Bujok, COO v No Fluff Jobs.

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose