up_icon

Místa

facebook twitter mail

19 známých i neznámých vnitrobloků a pavlačí v Praze

22.07.2018 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Objevte je s námi!

Některé určitě znáte, o jiných jste možná ani nevěděli. Řeč je o krásných pražských vnitroblocích a pavlačích. Kde je najdete a co se v nich skrývá? Kam zajít na kafe, drink, turnaj v ping pongu, ochutnávku vína a kde najdete dokonalé zázemí pro vaši práci? My jsme je už prošli. Teď je řada na vás. 

SmetanaQ Café & Bistro

Smetanovo nábřeží 334/4, Praha 1, PO–SO 8:00–21:00, NE 9:00–20:00

SmetanaQ není jen kavárna a bistro. Je to prostor, kde se setkává umění, design a dobré jídlo. Možná jste tu už byli na snídani nebo dokonce na vernisáži, přednášce, případně na workshopu. Většina z nás si nejspíš oblíbila krásné výklenky s výhledem na Vltavu, ale zkuste někdy posedět na zdejší zahrádce na pavlači. Namíchají vám tu nejen domácí limonádu, ale také Gin tonic nebo Aperol Spritz. Ideální volba na horké letní večery. 

Vnitroblock

Tusarova 791/31, Praha 7, PO 12–22:00, ÚT–SO 9:00–22:00, NE 9:00–20:00

Vnitroblock je multifunkční prostor v Holešovicích. Obklopený ze všech stran domy, pořádá pro vás ty nejrozmanitější akce – výstavami počínaje a Street food markety konče. Co tu všechno najdete? Kavárnu SIGNATURE cafe, taneční prostor SECTOR, nejmenší Pikikino, Dudes&Barbies Gallery, obchod s vinylovými deskami, multimediální studio, klasické i limitované kolekce tenisek z obchodu Footshop. Venku na vás čeká posezení na zahrádce a občerstvení ve foodtrucku Booze & Food. To vše a mnohem víc je Vnitroblock. 

BER.LIN

Lublaňská 59, Praha 2, PO–NE 11:00–22:00 (letní terasa)

BER.LIN jsme vám představili minulý týden v naší Horké stopě a my osobně jsme se do něj zamilovali hned na první pohled. Kousek od I. P. Pavlova najdete v malém vnitrobloku překrásnou oázu klidu a pohody v tom nejstylovějším provedení. Světýlka, svíčky, rostliny, ale především výborné jídlo, drinky a francouzské víno. Bez problémů si sem můžete vzít i počítač a udělat si tu vlastní kancelář, ale nejlepší je vyrazit večer na skleničku, kdy se vše rozsvítí. To je teprve ta atmosféra, která nemá chybu.

Secret Garden Prague

Míšeňská 10, Praha 1, PO–NE 9:00–19:00 

Jsou místa, kvůli kterým se klidně prodereme i davem turistů na Karlově mostě. Jedním z nich je malebná zahrádka ukrytá v malém vnitrobloku v Míšeňské ulici. Secret Garden Prague nenese svoje jméno jen tak pro nic za nic. Je totiž opravdu schovaná. Stačí ale projít průjezdem a ocitnete se v pohádce, kde kvetou hortenzie a šumí fontána. Poseďte v břečťanovém zákoutí a vychutnejte si svou snídani, sendvič, burger nebo odpolední dort s kávou. Až tohle místo objevíte, tak se zaručeně budete chtít vracet znovu.

Tibet Open House

Školská 28, Praha 1, ÚT–PÁ 13:00–20:00, SO 11:00–18:00

Ve Školské ulici najdete další krásný vnitroblok a v něm Tibet Open House. Tento projekt vznikl z popudu Linhartovy nadace jako důsledek dlouhodobého zájmu o kulturu Dálného východu. Snaží se zde přiblížit širší veřejnosti kulturu, filozofii a krásy daných oblastí prostřednictvím zajímavých přednášek, výstav i workshopů. V Tibet Open House se můžete připojit při pravidelných meditacích, naučit se základy tibetštiny, poslechnout si hudební koncerty nebo přijít na promítání nejrůznějších dokumentů a filmů. 

Bar/ák

Za Poříčskou bránou 7, Praha 8–Karlín, PO–NE 15:00–23:00 

O tomto místě hned u výstupu z metra Florenc už víte? Bar/ák otevřeli jeho zakladatelé v červnu a my se rozhodně chystáme zjistit pro vás podrobnosti do samostatného článku. Tam, kam jste se dřív možná báli vydat, vzniklo příjemné posezení mezi pavlačovými domy. V baru čepují pivo, připravují limonádu do vratných kelímků a mají i naši oblíbenou Matchbatu a Yerbatu od On Lemon. Večer se tu hraje, zpívá, tančí. Pokud rádi grilujete, naložte si doma maso a půjčte si zdejší plynový gril. Na Florenci to zase ožívá, přijďte se o tom přesvědčit.

Petrohradská kolektiv

Petrohradská 438/13, Praha 10–Vršovice, stálá otevírací doba není

Petrohradská kolektiv nenajdete nikde jinde než ve Vršovicích na Petrohradské ulici. Jedná se o spolek, který se snaží podporovat mladé tvůrce. Tento ateliérový komplex, zřízený v budově bývalé čokoládovny, nabízí prostor k tvorbě umělcům a kreativcům. Vzniklo tu inspirativní prostředí, kde se pod jednou střechou (a na jednom dvorku ve vnitrobloku) schází hudba, grafika, malba, film, fotografie, ale také dobrá zábava. Přijďte sem na některou z výstav nebo jinou událost a k tomu si dejte s přáteli menší turnaj v ping pongu.

Super Tramp Coffee

Opatovická 18 (pasáž Spálená 15), Praha 1, PO–PÁ 8:00–20:00, NE 10:00–17:00

Až se příště budete pohybovat v okolí Spálené nebo Lazarské ulice a nebudete chtít jít po hlavní třídě, kde vedle vás rachotí tramvaje, stačí uhnout do nenápadného průchodu, který vás dovede až do malebného vnitrobloku. Právě tady najdete v samém centru naprostý klid v kavárně Super Tramp Coffee. Posedět můžete na dřevěných lavičkách s jedinečným výhledem na okolní domy. Výborná káva, světýlka nad hlavou a slunce v duši – to přesně potřebujete.

Opero

Salvátorská 931/8, Praha 1, PO–PÁ 7:00–22:00, SO–NE 8:00–18:00

Opero je sdílený pracovní prostor, který je umístěný v prestižním a dlouhou dobu uzavřeném historickém objektu Štencova domu v Salvátorské ulici. Toto pražské coworkingové centrum vám nabízí moderní interiér, pohodlné a vkusné pracovní zázemí, soukromou kavárnu i útulnou terasu ve vnitrobloku. Je to místo, kde můžete pracovat, tvořit, setkávat se s klienty, ale i se nechat inspirovat v rámci pořádaných seminářů a diskusí. Najdete tu dokonalé útočiště pro realizaci svých projektů. 

Na Hollaru

Smetanovo nábřeží 995/6, Praha 1, PO–ČT 9:00–18:00, PÁ 9:00–16:30

Na Smenatově nábřeží jsou hned dvě pavlače, které stojí za vaši pozornost. A nachází se jen pár kroků od sebe. Ta druhá se nachází v budově Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Na Hollaru je multifunkční prostor s kavárnou v sídle Institutu komunikačních studií a žurnalistiky, jehož vznik iniciovali sami studenti. Na kafe a něco dobrého sem ale můžete přijít, i když už studenti dávno nejste. O prázdninách se však může otevírací doba lišit, proto je lepší informovat se o ní předem. 

Kino Aero

Biskupcova 31, Praha 3, PO–PÁ 10:00–23:45, SO–NE 11:30–23:45

Žižkov má také své krásné vnitrobloky. V jednom z nich najdete Kino Aero – jednosálové kino s jedinečnou atmosférou, které se zaměřuje především na nezávislou a artovou produkci. Kromě promítání vybraných snímků rozšiřuje svůj program i o nevšední akce a happeningy, výstavy fotografií a plakátů, přednášky nebo dokonce o cyklo kino. Na jejich dvorku to také žije, hlavně v létě. Pořádají speciální akce, na kterých nechybí hudba, tanec, skvělá zábava a pohoda. Připravují dokonce vlastní blešák nebo večery s argentinským tangem. Tohle kino rozhodně není jen o filmech.

Víno Hruška Praha

Sázavská 748/24, Praha 2, PO–PÁ 15:00–23:00, SO 16:00–22:00

Pokud milujete dobré víno a posezení na zahrádce ve vnitrobloku, obě dvě tyto vášně můžete snadno spojit na jednom místě. V prodejně a vinném baru Víno Hruška na Vinohradech. Na terase snadno utečete ruchu velkoměsta. Atmosféra je tu úžasná a víno, které si během degustace oblíbíte nejvíce, si můžete na místě zakoupit a odnést s sebou domů. 31. července od 17:00 bude prodejna a vinný bar na Vinohradech slavit 5 let od otevření a nebude chybět ani cimbálová muzika, tak dorazte. 

My Coffee Story

Štítného 8, Praha 3, PO–PÁ 8:30–20:00, SO 9:00–15:00

My Coffee Story je útulná kavárna kousek od tramvajové zastávky Husinecká. Výborný brunch si tady můžete objednat do 14 hodin a každý den připravují také polévku dne, která je podávaná s kváskovým chlebem. Kromě posezení uvnitř se můžete rozhodnout pro venkovní variantu v nádherné zahrádce mezi rodinnými domy. Ve stínu stromů si tu vychutnáte také šálek kávy, kterou jim dodávají pražírny La Bohème Café a Lucaffe. 

Skautský institut

Staroměstské nám. 1/4, Praha 1, PO–ČT 13:00–00:00, PÁ–NE 14:00–22:00

Skautský institut přibližuje stoletý fenomén skautského hnutí v České republice i ve světě a prohlubuje vztah k hodnotám, o které se skautské hnutí opírá. Pražskou pobočku SI najdete u Staroměstského náměstí a určitě sem zajděte na kávu s výborným malinovým koláčem. Můžete si vybrat, ve kterém patře pavlačového domu se usadíte, ale skvělá atmosféra tu na vás čeká opravdu u každého stolu. Na turisty tady prakticky nenarazíte a kromě toho se tu pořádají nejrůznější akce jako společné cvičení jógy, promítání filmů nebo swingové tančírny.

Styl&Interier

Vodičkova 35, Praha 1, PO–SO 10:00–22:00, NE 10:00–22:00

Zahrádka ve vnitrobloku v samém centru Prahy. Styl&Interier je ráj pro všechny milovníky dobrého jídla a krásného interiéru, který se navíc promítá i do kouzelné terasy mezi okolními domy. V proutěných křesílkách si tu můžete užít nejen chvilku klidu ve stínu slunečníků a vzrostlých stromů, ale také ochutnat to nejlepší ze zdejší kuchyně. Při odchodu se nezapomeňte podívat také do obchodu s interiérovými doplňky. Třeba si odnesete nějaký úlovek domů. 

Vinárna Bokovka

Dlouhá 37, Praha 1, PO–PÁ 17:00–1:00, SO 15:00–1:00

vinárně Bokovka jste už určitě někdy slyšeli, ale navštívili jste ji? Není to totiž jen obyčejná vinárna, je to vinný klub, ve kterém se schází ti největší milovníci vína. Pod taktovkou sommeliera Romana Novotného tu můžete degustovat jedinečný vinný výběr v překrásném prostředí zapomenutého dvorku s pavlačí v Dlouhé ulici. V nabídce jsou zastoupeny vína z České republiky, Slovenska, Itálie, Francie i Německa.

Café Pavlač

Víta Nejedlého 23, Praha 3, PO–PÁ 10:00–23:00, SO–NE 11:00–23:00

Café Pavlač, jak můžete poznat už ze samotného názvu, najdete na dvorku pavlačového domu v žižkovském vnitrobloku. Tato kavárna a bistro se nachází jen pár kroků od tramvajové zastávky Husinecká a je jen na vás, jestli se posadíte uvnitř nebo venku. Přijďte na bohatou snídani, polední menu, lehkou večeři nebo domácí dezerty a limonády. V prostorách kavárny se nachází také Galerie 35M2, která je místem pro současné umění, tak nezapomeňte navštívit i ji.

Kavárna Bacaro

Vinohradská 86/111, Praha 3, PO–SO 9:00–21:30, NE 10:00–18:00

Kavárnu Bacaro najdete kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad. Kromě krásné terasy ve vnitrobloku je zdejším hlavním lákadlem vinný lístek – v nabídce totiž mají výborná vína z Jižní Moravy. Do Bacara můžete přijít hned ráno na vydatnou snídani, v poledne na lehčí oběd, ale my jsme si nejvíc oblíbili posezení večer při svitu světýlek a se skleničkou vína. 

Pasáž Platýz

Národní 37, Praha 1

U Národní třídy najdete ještě jeden krásný vnitroblok – v pasáži Platýz. Možná tudy většinou jen procházíte, ale někdy zpomalte a porozhlédněte se po všech krásných podnicích, které se zde nachází. Prodejna s výtvarnými potřebami, květinářství, Café Platýz, obchod s designovými suvenýry Pragtique a spousta dalších. 

Do které zahrádky ve vnitrobloku nebo na pavlači se nejradši chodíte schovat vy? Napište nám do komentářů. 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: city-dog.cz, facebook.com/smetanaQcafe, facebook.com/vnitroblock, facebook.com/petrohradskakolektiv, facebook.com/operoPrague, facebook.com/kinoaero, facebook.com/vinohruskapraha, facebook.com/kavarnabacaro

commentkomentáře
21.08.2018 14:03
Ema Stašová
20.02 09:20
Skvělý výčet, spoustu míst z něj jsem vůbec neznala. Já ráda chodím do Centra Člověka v tísni v galerii Langhans. Dobře se tu i pracuje. Ostatně i tenhle komentář píšu odtamtud. :)

24.08.2018 13:00
Adéla Preislerová
20.02 09:20
Můžu jedině doporučit Holešovickou šachtu, která je hned u Stromovky:) dobrý pivo a spousta koncertu a výstav.

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose